Beyaz Ekmek ya da Tam Tahıllı Ekmek Seçiminizi Bağırsaklarınız Belirliyor

Yeni yapılan bir araştırmada, 2 farklı ekmek tüketimine deneklerin vücutları farklı tepkiler verdi.

Yeni bir araştırmanın iddiasına göre, standart beyaz ekmeğin mi yoksa ustalıkla mayalanarak pişirilmiş ekmeğin mi daha sağlıklı olduğu, kişinin bağırsaklarında yaşayan mikroplara bağlıdır.

1 hafta boyunca beyaz ekmek, 1 hafta boyunca da mayalı tam tahıllı ekmek tüketen 20 denek ile yapılan çalışmanın ortalama sonuçlarında, araştırmacılar insanların ekmeğe tepkisinde farklılıklar bulmadılar. Buna insanların kan şekeri seviyesindeki değişiklikler de dahil. Ama araştırmacılar her bir deneği ayrı ayrı test ettiklerinde, farklı bir yapı ortaya çıktı. Bazılarının kan şekeri seviyesi tahıllı ekmek tüketimine kıyasla, beyaz ekmek tükettiklerinde daha fazla arttı. Bazıları için ise tam tersi gerçekleşti.

Sonuçlar, beslenme tavsiyelerinin kişiye özel olması gerektiğinin bir başka kanıtıdır. Aynı ekibin daha önceki çalışması da, farklı insanların çeşitli besinlerin tüketimine farklı tepkiler verdiğini göstermekteydi. Fareler üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, genetik farklılıklar nedeniyle, belirgin bir beslenme programı bir fare cinsinde kilo alımına neden olurken, başka bir cinste kilo kaybına neden olmaktadır.

Yeni yapılan çalışmada, araştırmacılar Eran Elinav, Eran Segal ve arkadaşları, deneklerin genetik yapıları yanı sıra dışkı örneklerindeki mikrop karışımlarını da incelediler. Araştırmacılar, deneklerin 2 ekmek türüne verdikleri tepkileri, dışkıdaki mikrop türüne bakarak karar verebildi. Özellikle de 2 bakteri türünün miktarına bakarak: Coprobacter fastidiosus  ve Lachnospiraceae bacterium 3_1_46FAA. Henüz bakterilerin kan şekeri seviyesini nasıl değiştirdiği bilinmiyor.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.sciencenews.org/article/choosing-white-or-whole-grain-bread-may-depend-what-lives-your-gut

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu