Beynin İçinde Neler Oluyor?. fMRI Tekniği ile Beyini Gözlemek!.

Bir kaç tek attığınızda ya da bir hata yaptığınızda ya da bir karar verdiğinizde beyninizin içinde neler oluyor acaba?…. Araştırmacılar, fMRI tekniğini kullanarak, beynin bir uyaran karşı verdiği tepki doğrultusunda beyindeki kan akışını izlediler. Araştırmacılar, bu gibi çalışmalarla insan zihninin gizemli işleyişine biraz olsun ışık tutmayı amaçlamaktadırlar.

Nature Neuroscience adlı dergide yayınlanan bir çalışmada, beynin karar verme (düğmeyi sağ ya da sol elle basma kararı) sürecindeki aktivitesi incelendiğine yer verilmektedir. Araştırmacılar, kişinin kararı almasından en fazla 7 saniye önceden beyni aktive olduğunu bulmuşlar. Bir başka deyişle, araştırmacılar deneğin düğmeyi hangi elle basacağının kararını, kendisi karar vermeden önce bilgisayar monitöründeki beyin aktivitesinden tahmin etmektedirler.

Bir diğer çalışma da Proceedings of the National Academy of Science’da araştırmacılar, bir deneğin basit ya da düşünmeden, dikkatsizce yaptığı hatayı, deneğin o hatayı yapmadan 10 saniye öncesinde inceledikleri beyin aktivitesinden hatayı yapabileceğini saptarlar.

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism’de bir araştırmacı da alkolün beyin üzerindeki etkisini yine fMRI tekniği kullanarak incelemiştir. Kandaki alkol seviyesi 0.08 olan (bu seviye bazı eyaletlerde alkol almış olarak kanunen sayılmamaktadır) insanlar beyin bölgelerindeki aktivitenin arttığı ve beynin risklere karşı oluşturduğu korku tepkisinde değişim olduğunu gözlemlemiştir.

Bu makale AylinER tarafından İngilizce’den Türkçe’ye aşağıdaki adresten çevrilmiştir:
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=90135255

Bizim bile daha bilmediğimiz ama saniyeler sonra gerçekleştireceğimiz fiile geçecek düşüncelerimizin dışar!dan bir gözlemcinin beynimizin içine girip, gözlemlemesi!!! Bunu belki daha önceleri bize söyleselerdi “sadece fantastik filmlerde olur derdik!”. Ama şimdi o filmlerde kurgulanan deney ve gözlemler beynimizin içinde neler olup bittiği gözlemlenmekte! İşin bu noktasını bir kenara koyarsak, esas düşündürücü olan, bilinçli! olduğumuzu ve yaptığımız her fiilin bilinçli! bir şekilde bizim tarafımızdan meydana geldiğini düşünen bizler için, yapacağımız hatanın ya da vereceğimiz kararın fiil olarak ortaya çıkıp bizim tarafımızdan fark edilmeden önce zaten olup bittiği!…

Yeni Ufuklar (New Horizons)
ayliner.blogspot.com

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...