Beynimiz Dünyayı Muhtemelen 2 Boyutlu Kodluyor!

Bizim dünyayı içsel tasvirimiz: düz!

Yeni bir yere araba ile giderken, biz, yatay  düzlemde mesafeleri gösteren 2 boyutlu bir harita ile gideceğimiz yeri buluruz. Nature Neuroscience dergisinde 2boyutyayınlanan bir araştırmaya göre, hayvanlar ağaçlara sıçrayıp, mağaralara sığınsalar da, dünyayı düz bir düzleme hapsediyor gözüken memeli beyni de, aynı şeyi yapmakta.

Londra Üniversite Koleji’nden davranış nörobilimcisi  Kathryn Jeffery  şunları dile getirmekte: “haritanın 3 boyutlu olduğuna dair nesnel algımız hayali, aldatıcı.”

Jeffery içsel mekan gösterimini oluşturan faredeki hipokampusun içindeki ve etrafındaki nöron topluluğu üzerinde çalışır. Hayvan hareket ettikçe, bu hücreler (bu nöronlara “grid hücreleri” denir), mesafeye özgün bir şekilde tepki verirler; belirli bir yönde hayvanın ne kadar uzağa gittiğini yanıp, sönen bir şekilde nöronlar gösterirler.

Önceki araştırma kartografik (haritamaya ait) hücrelerin 2 boyutlu olarak mekanı nasıl kodladığın göstermekteydi, Jeffrey ve meslektaşları da bu hücrelerin yükseklikteki değişimlere nasıl tepki verdiğini incelemeye karar verirler.

Bunu yapmak için, farelerin spiral şeklindeki merdivenden tırmanmalarını sağlarlar. Fareler merdivenden tırmanırken de, ekip, tekli hücrelerden elektriksel kayıtlar elde ederler: Ateşleme kalıbı, yükseklik hakkında çok az bilgi kodlar.

Ekibin tespitleri, “beyin lokasyonumuzun kaydını, bedenin yönlendirilmesiyle tanımlanan düz bir düzlemde tutar” şeklindeki hipoteze kanıtlar eklemektedir. Eğer bir sincap yerde koşup, ağaca tırmanıyorsa, onun içsel haritası basitçe yatay düzlemden dikey düzleme geçer.

İnsanlar arasında çok az sayıda olan astronotlar şu deneyimi şöyle yaşarlar: “tavan”da durmak için mekanda hareket ettiklerinde, onlar, doğru şekilde durdurduklarını hissedene kadar mental haritaları şaşırdığı için, onlar yönelim bozukluğu çekerler.

Araştırmacılar, beynin diğer bölgelerinin yüksekliği kodlayıp kodlamadığını ya da memelilerin hayatta kalmak için basitçe bu bilgiye ihtiyaçları olup olmadığını henüz bilmiyorlar.

Jeffrey: “ Belki de hayvanın mozik bir haritası vardır; her bir kısım düz ancak uygun şekilde yönlendirilebilir. Ya da beynimizdeki dünya basit anlamda düz olabilir.”

Çeviren: AylinER
http://www.scientificamerican.com/article/living-in-two-dimensions/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu