Beyinlerimiz kan damarlarıyla besleniyor

Minyatür insan beyinleri kendi kan damarlarıyla birlikte laboratuarda yetiştiriliyor.

Laboratuarda ilk defa olarak kendi kan damarlarıyla birlikte minyatür insan beyinleri yetiştirildi. Bu başarı beynin nasıl çalıştığı konusunu daha iyi çalışıp anlayabilmemiz için araştırmacıların daha büyük organoidleri yetiştirmelerine olanak sunabilir.

Organoidler laboratuarda geleneksel düz hücre kültürlerinden daha doğal davranan küçük 3D doku kümeleridir.

Araştırmacılar beyin bölümlerinin nasıl geliştiğini keşfetmek için insan beyni organoidlerini kullanıyorlar, fakat bunlar 2 mm genişliğin üzerine nadiren ulaşıyorlar, çünkü dışarıdan büyüme faktörleri ve besinler içeren biri sıvıyla beslenmek zorundalar. Davis’teki Kaliforniya Üniversitesi’nden Ben Waldau, eğer organoidler çok büyürlerse difüzyon yoluyla yeteri kadar besin oraya ulaşmadığı için merkez ölüyor, diyor.

Bunun üstesinden gelmek için Waldau ve arkadaşları insan kan damarları ile filtre edilen insan mini-beyinleri yarattılar. Beyin ve kan damarlarının ikisi de bir bağışçıya yapılan rutin bir operasyon sırasında beyne ulaşan zar dokusundan alınan hücrelerden yetiştirildi.Takım, laboratuarda hücreleri farklı kimyasal kokteyllere maruz bırakarak bunlardan bazılarını beyin organoidleri, ve diğerlerini de kan damarı hücreleri olma yolunda teşvik etti.

Bir ay sonra, Waldau beyin organoidlerini kan damarı hücreleri ihtiva eden bir jel ile kapladı.Bir ay sonra, organoidlerin merkezinde kan damarları büyümeye başladı.

Gelecek adım, bunun beyin organoidlerinin daha da büyümesini sağlayıp sağlayamayacağını görmek olacak.Waldau, çalışma nihayetinde beyin yaralanmalarını tedavi etmede yollar sağlayabilir, fakat bu hala uzun bir yol, diyor…

Çeviren : Emre Ümit Tuncel
https://www.newscientist.com/article/2165640-miniature-human-brains-with-their-own-blood-vessels-grown-in-lab/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu