Beyininiz Yeni Bilgi ile Geçmiş Anılarınızı Yeniden Şekillendiriyor!

Radboud Üniversitesi’nden bilim insanları ilk defa beynin yeni bilgi ile geçmiş olayların anılarını nasıl yeniden şekillendirdiğini gözler önüne serdiler. Bu bilimsel çalışmanın sonuçları 30 Mart tarihli Current Biology adlı dergide yayınlanmıştır.

Hepimizin daha önceleri net çözüm bulamadığımız ve bu çözülmemiş bir problemi çözdüğümüzde: “Tamam buldum!”dediğimiz anlarımız olmuştur. Peki, bir problemi çözdüğümüz anda, beynimizde neler olmakta? İşte, bu, Radbound Üniversitesi Donders Enstitüsü’nden Branka Milivojevic, Alejandro Vicente-Grabovetsky ve Christian Döller’in de sorduğu soruydu ve araştırmaları ile bu soruya bir cevap aradılar.

Bilim için Sim’ler beyniniz

 Branka ve meslektaşları, beyin aktiviteleri MRI tarayıcı tarafından izlenen deneklere gerçekmiş gibi olayların canlandırıldığı videolar göstermek için, yaşam-simulasyon oyunu olan The Sims 3’ü kullandılar. Branka ve ekibi, deneklerin bazı olayların bir araya gelerek nasıl bir hikaye oluştuğunu fark ettiklerinde, beyinlerinin bu olayların anıları, tüm hikaye için yeni anı oluşturmak için, tıpkı bir bulmacanın parçaları gibi bir araya getirdiklerini tespit ettiler. Bu etki hipokampüste ve orta prefrontal kortekste görülebiliyordu, Bu bölgeler; kişisel, otobiyografik olaylarla ilgili beyin bölgeleriydi.

Anıları Yeniden Birleştirip, Şekillendirme

Bilim insanları, yeni bilgi geldiğinde geçmiş olayların anılarını beynin esnek ve değişken bir şekilde nasıl yeniden şekillendirdiğini, ilk defa gözler önüne serdiler. Bu araştırma, eğitim alanında bilgi edinimi için önemli çıkarımlara sahip. Bu araştırmaya göre, eğitmenler, zaten yaptıkları gibi yeni materyaller için açık bir şekilde sadece içerik sağlayarak değil, ayrıca, daha önce öğrenilmiş malzemeler içindeki bağlantıları,  gösterip, böylece de bilginin ve  entegre olmuş, tümleşik “büyük resmi”in beraberindeki formasyonun nöral gösteriminin yeniden organizasyonunu sağlayarak, öğrenmeye yardımcı olabileceklerini göstermekte.

Çeviren: AylinER
http://neurosciencenews.com/hippocampus-memory-insight-1915/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu