Arkadaşlar Aileden Daha mı İyi?

Michigan Devlet Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmda, yaş ilerledikçe, dostlukların değerinin arttığı ve bizim için belki de aile ilişkilerinden çok daha önemli olduğu açıklanmakta.

Yaklaşık 280.00 kişiyi kapsayan bir dizi çalışmada, William Chopik,arkadaşlığın, kişinin mutluluğu ve yaşam boyu sağlığı için giderek daha önemli bir hale geldiğini tespit eder. Bu tespiti sadece bununla kalmayıp, ayrıca, yaşlı erişkinlerde, arkadaşlığın, sağlık ve mutluluk açısından aile üyeleriyle olan ilişkiden daha kuvvetli bit tatmin edici unsur olduğu da ortaya koyar.

Psikoloji Bölümünde yardımcı profesör olan Chopik şunları söylüyor: “Arkadaşlıklar ve dostluklar, yaşlandıkça daha önemli bir hale geliyor.Bir kaç iyi arkadaşa sahip olmak, sağlığımız ve mutluluğumuz, saadetimiz açısından bize farklı bir dünya sunabilir.”

 İlk araştırma için, Chopik, yaklaşık 100 ülkeden her yaştan 271.053 katılımcının ilişkileri ve sağlık ve mutlulukla ile ilgili kendi durumlarının değerlendirmelerini içeren araştırma- anket bilgilerini analiz eder. İkinci çalışmada da ABD’deki 7.481 yaşlı erişkinin, destek/zorlanma-gerginlik ve kronik hastalıklarına dair anketteki dataları inceler.

İlk çalışmadan çıkan sonuçlara göre, hem aile, hem de arkadaş ilişkileri sağlık ve mutlulukla bağlantılıdır. Ancak, yaş ilerledikçe ve yaşlandıkça arkadaşlık ve dostluk, mutluluk ve sağlık için daha güçlü bir unsur olduğu ortaya çıkar.

İkinci çalışmada da, bir kez daha arkadaşlıkların çok etkili olduğu ortaya çıkar.Örneğin; arkadaşlıklar gerginliğin kaynağı olduğunda, daha fazla kronik hastalık ortaya çıkmakta ve arkadaşlar destek kaynağı olduğunda da kişiler daha mutlu olmaktadır..

Chopik, bunun belki de isteğe bağlı arkadaşlık (zamanla sevdiğimiz ve bizi iyi hissettiren ve dolayısıyla diğerlerini göz ardı ettiğimiz arkadaşlarla devam etmek) doğasından kaynaklı olabileceğini söyler. Arkadaşlar,eşleri olmayan ve ihtiyaç duyduğunda ailesine yaslanmayanlara, onlardan destek almayanlara bir destek kaynağı olabiliyor. Arkadaşlıklar, kederli, yaşlı erişkenlerin yalnızlığının önlenmesine ve emekli olduktan sonra sosyal hayatlarını yeniden keşfetmelerine sıklıkla yardımcı olabilir.

Chopik, aile ilişkilerinin de genellikle eğlenceli olduğunu ancak, bazen ciddiyet, negatiflik, monotonluk içerebileceğini dile getirir.

Chopik: “Yaşlı erişkinler için arkadaşlığın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir kaç çalışma mevcut. Bu çalışmaların özeti; arkadaşlıklar, günlük mutluluğumuzu, daha fazla ve nihayetinde de ne kadar uzun yaşayacağımızı, eş ve aile ilişkilerinden daha çok belirlemekte, daha etkenler.”

Chopik: “Arkadaşlıklar ve dostluklar, genellikle ilişkileri araştırmada daha az önem taşımaktadır, ikinci sıraya atılır. Arkadaşlığın, özellikle sağlık ve mutluluk açısından diğer ilişkilerden daha etkili olduğunu düşünürsek, ikinci plana atılması oldukça ilgilnç bir durum.”

Chopik: “Arkadaşlık ve özellikle dostluklar yalnızlıktan kurtulmamıza yardımcı olsa da ömür boyu devam ettirmek oldukça zordur. Arkadaşlığınz-dostluluğunuz, zaman testinden sağlam çıkarsa, o zaman onun sizin için iyi bir arkadaş (yardım ve tavsiye almak için danışacağınız ve hayatınızda olmasını arzu ettiğiniz kişi) olduğunu bilirsiniz.

Çeviren : AylinER
http://neurosciencenews.com/friends-family-psychology-6838/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu