Bağırsak Bakterileri Evrensel Donör Kan Grubunun Yaratılmasında Anahtar Rol Oynayabilirler

Bakteriyel Enzimler İlk Defa A Kan Grubunu O Kan Grubuna Dönüştürebiliyor.

Kan gruplarının değiştirilmesinde anahtar rol bağırsaklarda olabilir.

Yeni bir araştırmaya göre, laboratuvar ortamında insanların sindirim sistemindeki bakteriler tarafından üretilen enzimler, kırmızı kan hücreleri yüzeyindeki kan türünü belirleyen şekerleri ayrıştırabilir. Bu önemli çünkü bu şekerler-ya da antijenler- belirgin kan grubu olmaksızın bir kişinin vücuduna nakledilirse immun reaksiyonun hasarına sebep olabilirler. Geçmişte keşfedilen birkaç enzim, B kan grubunu O kan grubuna dönüştürebilmektedir. Ama yeni keşfedilen enzimler ilk defa A kan grubunu O kan grubuna dönüştürebilmektedir.

Boston’daki Amerikan Kimya Topluluğu Konferansında gazetecilerle konuşan British Columbia Üniversitesi’nde biyokimyacı olan araştırmayı yürüten  Stephen Withers: “Bugüne dek en zorlandığımız konu buydu” dedi.

Aranan Kan

Bilindiği üzere en çok aranan kan grubu “0”dır. Çünkü “0” kan grubunda hücre membranları üzerinde antijenler yoktur ve bu da onu “evrensel donör” kan grubu yapar. Herhangi bir kan grubundaki insanlar, bağışıklık sistemleri kırmızı kan hücrelerine tepki vermeksizin “0” kan grubu nakli alabilirler.

Buna karşın, A, B ve AB kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde belirli antijenler bulunmaktadır. Bu da şu demektir: A kan grubunda olan insanlar sadece A kan grubuna veya AB kan grubuna kan verebilirler. B kan grubunda olanlar ise sadece B veya AB kan grubunda olanlara kan verebilirler. Nakilden önce bu kan gruplarını antijenlerinden ayırmak tüm kan gruplarını evrensel kan grubuna dönüştürebilir. Ama araştırmacılar bu işi güvenli ve etkin biçimde yapacak enzimleri bulmak zorundalar.

Withers ve arkadaşları, bunun için aday bulmuş olabileceklerini düşünüyorlar. 20 Ağustos’ta yapılan bir ACS toplantısında Withers, araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırma, insan bağırsak mikrobundan elde edilen DNA ile üretilen enzimlerin, A ve B kan grubundaki antijenlerin kırmızı kan hücrelerinden ayrıştırılabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar bu enzimleri metagenomik denilen bir metotla buldular. Ekip, insan bağırsağında bulunan tüm mikroorganizmalardan DNA çıkardı. Yani tek hamlede, bu mikroorganizmaların yapabileceği her şeyin DNA mavi kopyasını aldılar. Buna, musin denilen şekerle kaplı proteinleri, sindirim sistemi duvarından koparmak üzere bakterilere yardım eden enzimler de dahildi. (Bakteriler bu musinleri yemektedir.)

Bulgular henüz bir emsal değerlendirme dergisinden yayımlanmadı.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.nbcnews.com/mach/amp/ncna902971?__twitter_impression=true

 

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu