Bilim İnsanları, İnsan Beyninde Gizli Bir Bölge Keşfettiler

Ben, George Paxinos, kartografım, beyin haritası çıkarırım. Biz, insan beyin kökünün yeni haritasını oluştururken, bilimde bilinmeyen bir bölge tespit ettik. Bu bölge ile ilgili ilgi çekici olan şey; araştırma yaptığımız maymunlarda bulunmaması ve bizi eşsiz, özgün yapan şeylerden bir tanesi olması.

Bu yeni tespit ettiğimiz alan, beyin ve omuriliğin buluştuğu yerde ve omurilikten gelen bilgileri alıyor ve muhtemelen de bu bilgileri beynin bir kısmı olan serebelluma (beyincik) aktarıyor. Bulunduğu konuma bakarsak, duyusal motor koordinasyonu ile ilgili şeylerle bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Biz bu bölgeye “Endorestiform çekirdeği (Endorestiform nucleus)” adını verdik. Çünkü, içinde beyni omuriliğe bağlayan büyük bir yol var. Daha önceden bilinmeyen bu bölgeyi gözlemleyerek, terapik (tedavi edici) anterolateral (ön-yan) kordotomi (belkemiğine ait güzergahların kesilerek, hastaları ağrıdan kurtarma operasyonu) sırasında input edindik. Bu klinik vakalar sayesinde bu yolların nereye uzandığını tespit etmek mümkün. Bu yollardan bir tanesi bu çekirdiğin içine gidiyor, ve içinde. Daha önce bu çekirdek tespit edilmemişti. Ama şimdi bunun mevcut olduğunu açıklayabiliriz ve etrafındakilerden farklı bir bölge. Biz de ona “endorestiform çekirdeği” adını verdik.

Bir şempanzenin beynini haritalamak o kadar da kolay değildir. Toronga Park’taki hayvanat bahçesine yazdım ve bir şempazenin ölümünden sonra beynini incelemek için rica ettim. Onlar memnuniyetle yapabileceğimi ama hayvanat bahçesinde10 yıldır hiç bir şempanzenin ölmediğini bildirdiler. Benim mektubumdan iki ay sonra 3 şempanzelerinin öldüğü haberi geldi. Şanslıyım benden şüphelenmediler..

Onlardan biri üzerinde çalışma yaptım ve araştırdığımız paralel alanlar çok benzer yapılara sahipti—şunu demek istiyorum; insan ve şempanze arasında farklı olan pek alan yoktu.. ve al yanaklı şebek/makaklarda (rhesus monkey) bulunmayan, insanda bulduğumuz bu bölgenin, şempanzelerin beyninde olup olmadığını görmek için üzerinde halâ çalışıyorum ve gelecek bir kaç ayda da çalışacağım… diğer primatların özellkle büyük insansı maymunların beynini çalışırsak, insan beyninden ne beklediğimize dair ilk iyi tahminleri bize verecektir.

Şimdi, beyni bozmadan etmeden onu izliyoruz, kişi yaşıyor olabilir ve siz beyni çalışabilirsiniz… Çözünürlük henüz o kadar iyi değil ama kafatası içinde yer alan beyinden dışarı çıkarıp, bozmadan, parçalara ayırmadan ve çeşitli solüsyonlar içine koymadan da yararlanabilirsiniz… itiraf etmeliyim ki bu 3D yeniden yapılandırmaların avantajları şu; yapıların birbiri ile ilişki kurduğunda ve bu stereotaksik alanda daha tam ve doğru şekilde görebiliyorsunuz.

Çeviren: AylinER
https://www.youtube.com/watch?v=M5zsmKZV5-M

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu