İnsan Beyninine Benzer Bilgisayar için 1.3 Milyar Dolar

Henry Markram İsviçre merkezli İnsan Beyin Projesi başkanıdır. Markram silikon bir insan beyni oluşturmak için geliştirdiği proje ile geçen ay Avrupa Komisyonu tarafından ödüllendirildi.

Avrupalı Araştırmacılar İnsan Beyninin Benzerini yapmak için 1.3 Milyar Dolar maddi destek aldılar.

İnsan Beyin Projesinin süperbilgisayaralarla beyni yaratması 10 seneyi aldı.

Daha önce bir fare beyninin simülatörünü yapmayı başaran Henry Markram, bir seferde bir nöron,insan beynini inşa etmek istiyor.

Ortalama bir kişinin beyninin içinde yaklaşık 86 milyar nöron olamasından dolayı bunun tamamını oluşturmak biraz zaman alabilir..

İsviçre merkezli İnsan Beyin Projesi başkanı olan Markram, silikon bir insan beyni oluşturmak için geliştirdiği proje ile geçen ay Avrupa Komisyonu tarafından ödüllendirildi.

Bu ödülle 1.3 milyar $ kazandı. Her nöron için 1.5 sent.

Avrupa komisyonu verilen bu para ödülünü, araştırmacılara bir nöron üzerindeki hücreler arasındaki sinyalleri birbirine ileten binlerce sinapsla beyin hücrelerini modelledikçe önümüzdeki on yıl boyunca peyder pey verilecektir.

İnsan beyni Projesi Avrupa’daki 80 araştırma enstitüsünün katkıları ile gerçekleştirilmektedir.Araştırma ekibi, nasıl ve hangi genlerin nöronlar tarafından açığa çıktılarını  araştırmak için süper bilgisayarlar kullanacaklar.

Bu araştırma için karşılarına çıkan büyük bir meydan okuma, çeşitli sayılardaki nöronların birbirinden nasıl ayırt edileceği olacaktır. Bir başka problem de Markam’ın ihtiyacı olan bilgisayar gücünün henüz mevcut olmaması. Ama bir yandan da ekip  beyin araştırmalarıı birleştirecek bir model üzerinde çalışmaya başlayacaklar.

Markam’ın “Mavi Beyin-Blue Brain” projesi  yeni proje ile karşılaştırldığında bir Mickey Mouse işi yani daha kolay bir iş. Çünkü Mavi Beyin kabaca bir milyon nöronu modelliyor. Amaç, software upgradesler (yazılımda bir üst seviyelere geçiş) olmadan, insanların yaptığı şekilde yeni görevleri öğrenebilecek bilgisayaralar yaratmak.

Markam, yakında bir gün araştırmacıların yeni ilaçları ve alzeimer gibi nörolojik rahatsızlar için oluşturlan SIMBRAIN (nöral ağları oluturan, çalıştıran ve analiz eden bir araç-beyin cevreleri çin bilgisayar simulasyonları) girişimlerini test edebilecekleri ve ummakta.Bu proje hakkındaki video:

Tabii ki, Markam insanın gri maddesini yeniden yaratma arayışında olan tek bilim adamı değil.

IBM araştırmacıları da son zamanlarda Markam’ın fare beyin simulasyonu kedi beyni simulasyonu çalışması ile bu yoldaki araştırmayı bir yukarıya çekmişler ve geçen yıl 10 milyar nöron simule ettiklerini açıklamışlardır.Bu konudaki bilgileri  Science Mag’de Markam ile bir Q&A’da bulabilrsiniz. 

Diğer yandan, Spaun Merkezi Sistemler adı ile simule edilmiş 2.5 milyar nöronu modelleyen bir bilgisayar vardır.Ancak, Spaun probleme başka bir noktadan yaklaşmaktadır. O da; tek tek nöronları modellemek yerine, sapun’un bilimadamları davranışsal outcomları, ortaya açıkışları modellemektedirler.

Kaynak: http://m.popsci.com/science/article/2013-02/how-simulate-human-brain-one-neuron-time-13-billion
Çeviri: AylinER

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton