Beyninizdeki Uyuşturucu: Alkol

Çeviri: AylinER
Hazırlayan: Hakan Çakmak

Alkol, zararlı uyuşturucular içersinde dünya en fazla yaygın olarak kullanılan ve pek çok çeşidi olan bir uyuşturucudur ve bir şeyi çok iyi ve hızlı yapar o da; hislerinizde değişiklik yapar ama tüm bu duyguların açığa çıkması ve özgürlük nasıl oluyor?

Nasıl olur da bir tek basit maddenin hazmı şiddetli bir şekilde sadece davranışlarınızı değil ayrıca düşüncelerinizi ve algılarınızı değiştirebilir?!… Alkol bedene girdiğinde ve beyne ulaştığında nöronlarla ya da beyin hücreleri ile etkileşime girer. Esrar hakkındaki bir önceki videomuzda(buraya basıp seyredebilirsiniz) nöronların aksiyonunu ve onların kimyasal mesajcılar (messenger) olan nörotransmiterleri açıklamıştık.Ancak bu nöronların ya da elektrik sinyali göndermek için kullandığı iki ana çeşit nörotransmiter vardır.

Eksitatör-uyarıcı nöronlar “glutamat” kullanırken, inhibitör nöronlar “gaba” maddesini kullanır.Bunlara arzu ederseniz ying-yang de diyebilirsiniz. Daha çok bilgisayardaki sıfır ve birler gibi bu iki mesajcılar da oynadığı roller açısından birbirinden farklıdırlar.. Glutamat uyarım, hareketlenme yaratıken, gaba da bu akışı dizginler, engeller ve beyninizde ortaya çıkan sonuçları organize edip, ayrıştırır. Tıpkı bilgisayarda olduğu gibi bu sinyaller davranış ve düşünce oluşturmak için müthiş bir karmaşıklıkta birbiriyle kombine olur, birleşirler.

Peki bu iki sinyali alkol nasıl etkiler? Görünen o ki, glutamat aktarımını bastırıp, gaba aktarımını güçlendirmektedir ve böylelikle daha az uyarım ve daha çok engelleme elde edersiniz ve glutamat daha az ekili olduğu için de bilgi akışı yavaşlar ve sadece büyük sinyaller bunun üstesinden gelir. Bu da şu demektir: DAHA AZ HİSSEDERSİNİZ, DAHA AZ ALGILARSINIZ, DAHA AZ FARK EDER ve DAHA AZ HATIRLARSINIZ!!!

Buna bağlantılı olarak, gabadaki artış geri plandaki aşırı ses faaliyetini susturup,yatıştırır.Ancak bunu yaparken düşüncelerinize ince ayarlar yapmaz , tam tersi aşırı derecede bastırır.İşte bu yüzden siz alkolün bir depresan olduğunu  duymuş olabilirsiniz. Ancak nöronların engellenip, kısıtlanması ile sosyal engellenme, kısıtlanma ile aynı değildir.Dış-dışarıdan gelen- aktiviteleri daha az belirgin uyarımlarla basitçe temizler ve kaldırır. Normal bir gaba aktarımı olmadan aşırı uyarımlı, hareketli aksiyonlar epileptik(sara) nöbetleri andırır,ve düşünce berraklığı yoktur, net düşünce ortaya konmaz.

Sarhoşken gaba aktarımı tam açıktır, glutamatın yokluğu ile çok az ama net düşünürsünüz ki bu sarhoşun çoğunlukla aynı fikri devamlı söyleyip ya da ilan ettiği anlık davranışlar ortaya koymasına neden olur.

Nerdeyse HİÇBİRŞEY için NET düşünme vardır, o kadar!!!

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton