Aslan Burcunda Güneş Tutulması (11 Ağustos 2018)

1 Ağustos Güneş Tutulması 18 Aslan 

Bu tutulma, Saros Serisi 2 yeni Kuzey ailesine mensup. Bernadette Brady bu aileyi, birden yaşam planlarının çökmesiyle ve hayat tarzının sarsılmasıyla özdeşleştirmiştir. Kafakarışıklığı ve sonrasında yeniden yapılandırma ve dönüşüm anlamına gelir. sarsıntıdan sonra, ortalık durulunca tekrar inşaat başlar. yeniden şekillendirme ve yapılandırma ile önemli sonuçlara ulaşılır. Bu tutulma ailesi, var olan yapıyı aniden yıkar ve hayata yeni bir istikamet belirler.

Bu ani yıkım, ve yıkıntılar arasından yeni bir hayatın doğması sembolizmini, bu sene 11 Ağustos’ta yaşanacak tutulmanın haritasında da görüyoruz. Gökyüzündeki 10 gezegenden 6’sı sabit burçlarda yer alacak. Bu sabit burçlar yoğunlaşmasıyla ilgili Sepharial’ın 1915 tarihli “Eclipses in Theory and Practice” (Teori ve Pratikte Tutulmalar) kitabından bir alıntıya göz atmalıyız:

Şimdi bu dört sabit burca odaklandığımızda, Güneş, Ay ve gezegenlerin çoğu bu burçlarda toplandığında veya tutulmalar bu burçlarda olduğunda ve gezegenler bu tutulma noktasına transit yaptıklarında Dünya’nın bu fenomenlere şahit olan bölgelerinde çok şiddetli depremler olur.”

11 Ağustos 1999 Güneş Tutulmasında, aynı Sepharial’ın tanımladığı gibi sabit burçlarda çok sert bir Büyük Haç oluşmuştu: Güneş/Ay/Düğümler-Mars-Uranüs-Satürn çok dar bir orbla Sabit Büyük Haç kalıbı oluşturmuştu. Ayrıca gökyüzündeki iki gezegen(Venüs ve Plüto) hariç, tüm gezegenler sabit burçlardaydı. Bu tutulma Türkiye’den gözlemlenebilmişti ve bu tutulmadan tam 6 gün sonra Gölcük’te çok şiddetli bir deprem oldu.

Bu sene 11 Ağustos 2018’de yaşanacak tutulmada da Güneş, Ay, Merkür, Uranüs, Jüpiter, Mars, ve Ay Düğümleri sabit burçlar Aslan, Boğa, Akrep ve Kovada yer alacak. Gökyüzündeki bu sabit yoğunlaşması Sepharial’ın işaret ettiği üzere depreme ve doğal afetlere işaret etmektedir. Bu tutulmanın 17 Ağustos 1999 depreminden önceki depremle tek benzerliği gökyüzündeki sabit yoğunlaşması değil, aynı zamanda 1999 tutulmasıyla aynı Metonik döngü ailesinin parçası olması, dolayısıyla aynı derecede, 18 Aslan’da meydana gelmesidir. Bu aynı derecede oluşan 1999 ve 2018 tutulmasının, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğum Haritasında aynı noktayı, 3.evdeki Neptün’ü (Poseidon, depremler) etkilediğini gösterir. Bu sebeple o temayı tekrar günümüze taşıyor.

Bu tutulma çok gerilimli ve dinamik bir enerjiyi barındırıyor. Sürekli gerilim, aktivite ve üretkenlik söz konusu. Yüzleşmek ve mücadele etmek gereken önemli engeller ve meydan okumalar var. Büyük bir gerilim, baskı, içsel çatışma ve özyıkıcı davranışlar tehlikesi var. Enerjilere olumlu cevap verilmeli. Harekete geçilmesi şart. Tutulma haritasındaki bu sabit fazlalığı değişime büyük bir direnç gösterildiği anlamına gelir. Bu katılık, sabit fikirlilik, inatçılık ile kişi esneyemediği, bükülemediği için kırılır, bu da tutulmanın ifade ettiği toptan yıkımı getirir. Ancak bu yıkım sayesinde “yeni” filizlenebilir. Bu tutulmayla öğrenilmesi gereken dediğim dedik olmamak, uzlaşmak, paylaşmak, farklı alternatifleri kabul etmek, değişime direnmemektir. Bu tutulmada çok büyük bir kararlılık, irade, arzu, her engele rağmen istediğini elde etme azmi görülür.

Tutulma Merkür’le kavuşumda. Şubat’taki tutulma gibi bu tutulma da önemli bilgilerin aktığını, yeni ihtimallerin, seçeneklerin, fikirlerin ve kişilerin bombardıman şeklinde geldiğini gösteriyor. Bu tutulma öğrenme, bilgi edinme, eğitim, merak konusunda önemli dönüşümlere işaret ediyor. Deneyim çokluğu, kişileri ve şeyleri birbirine bağlama becerisi, iletişim artışı/fırsatları bu tutulmanın getirdiği kadersel başlangıcın parçası. Aslanda yaşanan bu büyük enerji, özellikle kalbinin attığı şey için harekete geçmeyi mecburi kılıyor. Bu dönüşüm enerjisi, kişiyi hayatın içine katılmaya, hayattan keyif almaya, çocuksu neşeyle oyun oynamaya davet ediyor. İçindeki samimiyete ve cevhere güvemeyi, ve bu özü korkmadan, cesurca, eleştirilme, yuhalanma, beğenilmeme ihtimalina rağmen özgüvenle sahneleme riski almayı gerektiriyor. Yaratıcılığının peroformansını sunmak, ve bunu sadece yaratmaktan keyif aldığı için, tutukulu oluduğu için yapmak gerekiyor. Asla hoşa gitmek, onaylanmak, alkışlanmak, beğenilmek ve piyasanın hoşuna gideni yapmak için değil. Bu imtihan verildiğinde, bu saros ailesi aslında başkalarını mutlu etmek için, onların onayını/alkışını almak için kurulmuş yapıları yıkacak, bu yıkıntının içinden özgürce, sadece kendi öyle istediği için, kalbi onun için attığı için kişi sevdiği, keyif aldığı ürününü sahneleyebilecek. Bu olumlu yaratıcı yıkımla, kendi gibi olup kendi becerilerini herkesin beğenisine sunacak. Alkışlandı mı, eleştirildi mi hiç önemli değil. Önemli olan sevdiği oyunu oynuyor. Hayatın tadını alıyor. Sırf kalbi o yönde attığı için, tutukulu olduğu şeyi yapıyor.

Tutulmanın Jüpiter’le karesi sağlıksız büyüme riskine, ve katı inançlar, prensipler yüzünden gerekli değişimi yapamamaya işaret edebilir. Bu riske karşı isteklerin peşinden sağlıklı ölçülü büyümek, ve özden gelen motivasyon ile yaşam felsefesini, ilkelerini, etiğini, inancını ve prensiplerini barıştırmak gerekli.

Tutulma haritasında dikkat çeken bir açı kalıbı Plüto-Neptün ve tutulma arasındaki Yod. Bu aslında bahsedilen içten gelen yaratıcılığı sergieleme iradesiyle, ideallerin ve yoğun duyguların arasındaki bir gizli uyumsuzluğa işaret eder. Fantaziler, hayaller, beklentiler, özlemler gerçekten kalbinden gelen yaratıclığı sergilemeye engel oluyor olabilir. Ayrıca takıntılar, saplantılar, güç hırsı, acizlik korkusu, ölüm korkusu, başarısIzlık, terk edilme ve hiç olma korkusu içinden gelen cevheri samimiyetle ve tüm kırılganlığıyla sergilemekten alıkoyabilir. Acımasızca eleştirilme ve “hiç”e indirgenme korkusu hayatla oyun oynamayı, kendin olarak hayata katılmayı engeller. Bu sebeple bu tutulma yarattığı dönüşüm enerjisiyle var olan korku modellerini yıkarken, bıraktığı enkazdan kendini bütünlemiş, karanlık yoğun duygularıyla yüzleşmiş, ve bunları ıslah edip tekrar kendine entegre etmiş tam bir insan yaratmak istiyor. Böylece kendinin zayıf ve karanlık yanlarının farkında, bunlarla barışık bir şekilde hayata katılan, yaratan, oynayan, keyif alan bir var oluş ortaya koymak sitiyor. Bu tutulmaya verilecek olumlu yanıt budur.

Tutulma haritasındaki Mars Uranüs karesi ani kazaların, ekonomi ve parayla ilgili beklenmedik, kaotik haberlerin, sürpriz savaş çıkışlarının ve ani, şiddetli doğal afetlerin işaretidir.

Saros Serisi 2 yeni Kuzey ilk tutulmasını 17 Haziran 1928’de gerçekleştirdi. Tutulma haritasında dikkat çeken unsur, İkizler burcundaki tutulmanın Venüs’le kavuşumu. Tutulma yöneticisi Merkür, Plüto’yla kavuşumda ve Uranüs’ten kare alıyor. Bu kök tutulmadaki ani bir şekilde düzenin yıkılışı, yapıların enkazından yeniden doğan bir hayatı ve dönüşümü simgeleyen unsurdur.

Saros serisi 2 yeni Kuzey daha önce 1928 Haziran, 1946 Haziran, 1964 Temmuz, 1982 Temmuz ve 2000 Temmuz yıllarında tutulma üretti.

Bu Tutulmanın getireceği etkileri daha iyi anlamak için, Saros Serisi 2 yeni Kuzey ailesine mensup diğer tutulmaların daha önce yaşandığı yıllarda yaşanan olayları incelemek gerekir. Ancak, bu Saros Serisi, bir önceki incelediğimiz Saros serisi 2 eski Kuzey ile hep bir ay arayla meydana geldiği için, ve Güneş tutulmalarının etkisi 1 yıla kada genişlediği için, üstelik iki tutulmanın temaları olan “birlilkleri dağılması, ayrılık” ile “düzenin yıkılması, ekazdan yeninin doğması” oldukça benzer olduğu için, tarihi örneklerin bu iki aileden hangisine dahil olduğunu ayırmak imkansızdır. Saros serisi 2 eski Kuzey için verdiğimiz tüm örnekler bu seri için de geçerlidir.

Aslan burcundaki Güneş Tutulması sizin Doğum Haritanızı nasıl etkiler?

Aslan burcunda yaşanan Güneş Tutulması, yıl boyunca yaşanan en kuvvetli iki enerji yoğunlaşmasından biridir. Çok önemli dönüşümleri ve başlangıçları simgeler. Sizin Doğum Haritanızı bu Tutulma dört şekilde etkileyebilir:

  1.  En önemlisi, Tutulmanın, yani 18 derece Aslan burcunun, Doğum Haritanızda düştüğü evin ifade ettiği yaşam alanında çok kuvvetli bir dönüşüm ve yeni başlangıç enerjisi gözlemlenir.
  2.  Doğum Haritanızda 18 derece sabit burçlarda (Boğa, Aslan, Akrep ve Kova) bulunan gezegenleriniz ve bulundukları evler Tutulmanın dönüştürücü etkisini dinamik, sürtüşmeli (kare [Boğa, Akrep]), meydan okuyucu (karşıt [Kova]) ve çok yoğun bir kaynaşma, başlatma enerjisi (kavuşum [Aslan]) şeklinde alır.
  3.  Doğum Haritanızda 18 derece Ateş burçlarında (Koç ve Yay) bulunan gezegenleriniz ve bulundukları evler şanslı, yaratıcı ve engellenmeyen bir enerji akışı şeklinde bu etkiyi alır.
  4. Bu gezegenlerin yönettiği evleriniz Tutulmanın dönüştürücü etkisine katılır.

Bahsedilen açılar için +/- 8 derece tolerans alınmalıdır. Güneş Tutulması etkisi +/- 6 ay kendisini gösterir. Bu sene yaşanan temel dönüşüm konularından birini, bulunduğu ev üzerinden, belirlemiş olur. 18 derece Aslan hızlı gezegenler tarafından tetiklendiğinde bu etki fiziki dünyada tezahür eder. Ayrıca Tutulma anına yaklaştıkça, +/- 1 ay yakınlığında şiddeti artarak somut etkiler şeklinde günlük hayatta vücut bulur.

Efe Erten (Astrolog)
http://ilminucum.blogspot.com/2018/01/efe-ertenin-2018-yl-astroloji-analizi_3.html?m=1

Check Also

Joni Patry ile Haziran 2019 Vedik Astroloji Yorumu

HAZİRAN 2019 JONI PATRY İLE VEDİK ASTROLOJİ YORUMU      BÜYÜK DEĞİŞİM İŞTE BURADA!  Bugün ...