Madde Kullanımı Sözel Belleği Etkiliyor

Yeni bir çalışmanın bulgularına göre, yıllarca süren esrar kullanımı, kişinin sözel belleğini etkiliyor. Sözel bellek belirli kelimeleri marijuanahatırlayabilme yeteneğidir.

Araştırmacılar, ortalama olarak her iki kişiden birinin, esrar (marihuana, kenevir) kullandığında 15 kelimelik bir listeyi her beş yıl için bir kelime eksik hatırladığını ortaya çıkardılar.

Bununla birlikte araştırmacılara göre, uzun-süreli esrar kullanımı, prosess hızı ya da yürütme işlevi gibi diğer zihinsel fonksiyonları üzerinde de etkilere sahip. Beyindeki yürütme dediğimiz işlevler, planlama ve odaklanma gibi yetenekleri kapsıyor.

Esrar kullanımının uzun süreli etkilerini incelemek için araştırmacılar, Genç Yetişkinlerde Koroner Atardamar Risk Gelişimi (CARDIA) çalışmasına kayıtlı katılımcılar üzerinde çalıştılar. CARDIA çalışması, çalışmaya ilk olarak 18 ve 30 yaşları arasında kayıt olan 5000’den fazla yetişkini kapsıyor.

Bir dizi takip muayenesinden sonra, katılımcıların  bir önceki ayda esrar kullanıp kullanmadıkları gibi bilgiler alındı ve 25 yaş katılımcıları sözel belleğe, preses hızına ve yürütme işlevine bakan bir takım zihinsel testlere tabi tutuldular.

Uzun süreli esrar kullanımı her üç testte de kötü performansla sonuçlandı.

Araştırmacılar, başka madde kullanımı, depresyon gibi başka faktörleri de işin içine katsalar bile, sadece uzun süreli esrar kullanımının sözel bellek üzerindeki etkisi istatistiksel olarak çok belirgindi.

Araştırmacılar çalışmalarında  şunları yazdılar, “Birikerek artan, ömür boyu süren esrar kullanımı ve orta yaşta kötüye giden kelime hafızası arasında doza bağımlı  bir ilişki bulduk”. Diğer bir deyişle, kişi ne kadar çok esrar kullanırsa sözel belleğe etkisi o kadar büyük olur.

Araştırmacılar esrara maruz kalmanın sözel belleği nasıl etkilediği konusunda tam olarak emin değiller. Çalışmalarında yazdıkları potansiyel bir açıklamaya göre, THC (tetrahidrokannabinol) bilginin hipokampusta proses edilme şeklini etkiliyor olabilir. THC esrarın psikolojik etkilerinden sorumlu olan bir kimyasaldır.

Araştırmacılar çalışma için bir takım kısıtlamaları not düştüler. Örneğin esrar kullanımı kullanıcıların kendi beyanıyla rapor edildi ve zihinsel testler çalışmanın sonunda sadece bir kere yapıldı.

Çalışmaya eşlik eden bir başyazı şunları ekliyor, “Çünkü zihinsel yetenekler için geçerli  baz alınacak temel bir veri yoktu. Esrar kullanımının düşük zihinsel yeteneklere sahip insanlarda daha yüksek olduğu gibi olasılıkları göz ardı etmemek gerekir.”

Başyazıya göre bulgular, uzun süreli esrar kullanımı ve zihinsel becerilerde  zayıflama üzerindeki bulunmuş başka kanıtları destekliyor.

Örneğin Yeni Zellanda’daki uzun süreli bir çalışma, uzun süredir esrar kullanan yetişkinlerin, hiç esrar kullanmamış ya da kullanmayı bırakmış kişilere göre IQ puanında daha büyük bir düşüş olduğunu göstermektedir.  Bununla birlikte bu yılın başlarında yapılan bir çalışmaya göre esrar kullanımı gençlerde IQ gerilemesi ile bağdaştırılmamıştır.

Bu yüzden, esrar-madde kullanımı ve zihinsel yetenekler arasında sebep ve etkiyi ispatlamakdaki bazı zorluklara rağmen,  araştırmacılar   potansiyel kullanıcıları esrarın   zararları konusunda uyarmaya devam etmek gerektiğini vurguluyorlar.

Çeviren : Gültekin METİN
http://www.livescience.com/53550-marijuana-verbal-memory.html

Check Also

Yaşamın 3 Altın Gerçeği – Ahmed Hulûsi

Yaşamın 3 ALTIN GERÇEĞİNİ göz önüne alarak, günlerinizi #huzur içinde de geçirebilirsiniz; ya da hiç ...