Alzeimerdan Ölümün Olası Bir Sebebi de Aluminyum

Aluminyumun Alzeimer hastalığına sebebiyet vermesi fazlaca sorgulanır olmakta. Nespresso kapsüller aluminyum içermektedir ve kapsülün kahve yapılırkenki processte kahvede aluminyum parçacıkları bırakması sorgulanabilir.
Aluminyumun Alzeimer hastalığına sebep verdiğinden şüphelenilmekte. Bu yüzden de bunun gibi makalelerde yiyeceklerinizin aluminyum içerisinde uzun süre bekletilmemesi tavsiye edilir.

Nespresso kapsüllerinin hem gövdesi hem de kapak kısmı tamamen aluminyumdan yapılmıştır. Nespresso, aluminyumdan kahveyi korumak için kapsülün içinde özel bir kaplama yaptıklarını belirtmekte.

Kahvenin processe girmesi şu şekilde olmakta:
Nespresso’nun hava geçirmez kapsülleri aluminyum folyo ile kaplanmıştır.Kapsül makineye yerleştirildiğinde, kapsülün üst kısımı delinir. Bazı makineler tek büyük bir delik yapar ve diğerleri de pek çok küçük delik oluşturur. Makine çalıştığında yüksek basınç altında sıcak su pompalar. Bu da kapsülün tamamından daha ince bir folyoya sahip olan kapsülün alt düz tabanında çekilmeye sebep oluyor. Kapsülün dayanağı, tutan yerinin (makkineye yerleştiği yer) tabanı folyoyu delen pek çok kabarık, kalkık karelerden oluşmaktadır. Bu deliklerden çıkan pişmiş kahve altta bekleyen kahve fincanına dolar.Kahvenin piştiği yerde basıncı serbest bırakan bir valf vardır, bu valf kahvenin çıkış yolunda bir tıkanma durumunda oluşucak herhagi bir patlamayı engeller.

Teknik olarak bakıldığında, kapsül arka kısımdan delinip, kapağı parçalanana kadar basınç altında yüksek basınçtaki sıcak suda tutulur ve kahve su ile fincana dolar.Kapsüle processten geçtikten sonra bakarsanız eğer, bu porcessin aluminyum parçacıklarının kahve ile fincana dolma ihtimalinin hayli yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Çeviren : AylinER
Kaynak : http://www.glbrain.com/index.php?r=tool/view&id=178&toolType=6

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...