Stephen Hawking ile Evrene – Bölüm 2 Uzaylılar

Bu yazının videosu yenilenmek için hazırlanmaktadır.

Çeviri: Burcu Karabağ
Hazırlayan: Ekrem Caner Tuna

Yaşamın devamlılığının bizim yemek dediğimiz bir tür enerji kaynağına ihtiyacı vardır. Bir kez beslendiğinde, yaşam kendini herhangi bir bireyin ölümüne karşı korumaya almak için kendini kopyalayabilir.

Sonunda bu evrimleşmeye doğru uzanır. Her türlü canlının yaşadığı dünyalarda bile meydana gelebilecek bir evrimleşme. Örneğin, görünümleri biraz garip olduğu halde, canlı olduğunu fark ettiğimizi düşündüğüm hayvanları üretiyor.

Çoğu insan gibi, suyu güzel ve büyüleyici bulurum. Ama o aynı zamanda bakterilerden mavi balinalara kadar yaşamın farklı formlarını barındırır. Başka bir yerde su bulursan, uzaylılar da civarında varolabilir. İyi haber şu ki; su uzayda çok yaygın. Donmuş su, evrende küçük kristallerden dağ büyüklüğündeki buzullara kadar bulunuyor durumdadır. Bu güzel bir sıvı sudur, bizim doğru ısıda suya ihtiyacımız var.

Her yıldızın etrafında çok sıcak da olmayan, çok soğuk da olmayan ancak tam doğru ısıda olan bir alan vardır. Bu aynı Altın Kız ve Üç Ayı masalındaki gibidir. Güneşimizin etrafında, bu Altın Kilit alanında uzanan 2 gezegen vardır: Dünya ve Mars; eminim ki bir gün burayı para karşılığı ziyaret edeceğiz.

Robotlar 70’li yıllardan beri Mars’ı keşfediyorlar fakat yeni yeni yaşam buluyorlar. Pes etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Mars’ın yüzeyinin altında Nasa’nın Spirit Rover’ı sıvı su ile temas ederek oluşmuş beyaz tuzları keşfetti. Uydu görüntüleri, afişe edilmiş drenaj örnekleri, ve nehirler ve okyanusların sebep olduğu erozyonlar…Mars’ın yüzeyinin altında hala nem olabilir. Yaşama destek verebilecek bir nem..

.Umuyorum ki bir gün erkekleri ve kadınları Mars’a gönderecek parayı bulacağız. Tıpkı 60’lı yıllarda Apollo’nun ay görevinin benim hayal gücümü elegeçirdiği gibi bu da halkın hayal gücünü ele geçirecektir. Birkaç Mars’lı mikrop bile bulurlarsa, benim fikrime göre, bu şimdiye kadar yapılmış en heyecanlı keşiflerden birisi olurdu. Fakat Mars’tan da başka sıvı su arayabileceğimiz yerler mecut.

Bir tanesi, Mars’tan 30 milyon mil uzaklıkta olan, dev gezegen Jüpiter’in uydusu olan ve onun yörüngesinde tur atan Europa’dır. Europa’nın çapı sadece 2.000 mildir ve çok soğultur. -260 derecedir. Uydu 15 mil kalınlıkta bir tabaka ile kaplıdır. Fakat Europa’nın yüzeyinin altında gizli bir ısı kaynağı olabilir.

Europa , yumurta şeklinde bir patika oluşturarak Jüpiter’in etrafındaki bir turunu 3.6 günde tamamlar. Jüpiter^den aldığı yer çekimi sabit olarak Europa’yı genleştirecek ve sıkıştıracak şekilde değişir.
Bu süreç, onu ılık ve yumuşak yapmak için kile ihtiyaç duymak gibidir.

Ve üretilen ısı, uzay boşluğunda yüzeydeki buz tarafından korunan, gizli sıvı okyanusunu oluşturmak için buzulun iç tarafını eritmeye yeterli olabilir. Eğer öyle ise, burada yaşayan uzyalılar olabilir. Bu karanlık ve ezeli su dünyasından faydalanmak için evrimleşmiş yaratıklar.

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton