Beyinden Beyine

 Bu yazının videosu ve içeriği yenilenmek için hazırlanmaktadır.

Çeviren : Hülya Altinkaya
Hazırlayan: Hakan Çakmak

Yeni bir beyin-bilgisayar arayüzü veya BCI (Brain-Computer Interface) deneyi gösterecegiz. BCI, sadece düsünce gücüyle iletisime olanak veriyor. Bu deneyde ilk defa olarak bir beyinden-beyine iletisim örnegi gösterecegiz. Dahasi, bunu internet üzerinden yapacagiz. Bu su anlama geliyor; iletisimde bulunan bu 2 kisi internete erisimleri olduklari herhangi bir yerde olabilirler.

Soldaki sekilde kafa derisine EEG elektrodlari baglanmis bir kisi görüyoruz. Beyin aktivitesi EEG amplifikatörü tarafindan aliniyor, büyütülüyor ve bilgisayar araciligiyla internete aktariliyor. Kullanici sol kolunu kaldirdigini hayal ettiginde 0 ve sag kolunu kaldirdigini hayal ettiginde ise 1 ikili sayi dizilerini gönderiyor.

Sag tarafta baska bir kisi de bir EEG amplifikatörüne bagli ve onun bilgisayari internetin ikili sayi dizilerini aliyor ve iki frekans için bir LED lambasi yanip sönüyor. 0 için bir frekans ve 1 için baska bir frekans.

Bilgisayar sadece ikinci kisinin beyin aktivitesinden, gönderilenin 0 veya 1 oldugunu çözebiliyor. Bu süreç boyunca ikinci kisi gönderilenin 0 veya 1 oldugunun farkinda degil ama bilgi yinede onun beyninden aliniyor.

Birinci kisinin kolunu kaldirdigini hayal ederek 0 ve 1’lerden bir dizi olusturdugunu ve ikinci kisinin ise yanip sönen bir LED lambasina baktigini görüyorsunuz. Bilgisayar ikinci kisinin beyin aktivitesinden 0 ve 1’leri çözüyor ve ekranda gösteriyor.

Video gönderilen ve alinan sayi dizilerini gösteriyor. Göndereci her 3 veya 4 saniyede bir sayi gönderebiliyor ve alicinin da bilgiyi çözmek için ayni zamana ihtiyaci var.

Yani, burada ilk defa olarak bir kisinin internet ve baska bir kisinin beyni üzerinden iletisime geçtigini görüyoruz. Bu beyinden-beyine iletisim.

Check Also

Semih Sergen’le Sohbet (2)

...