Yeni Çalışma, Beynin Dalga Paketi Olduğunu Vurguluyor

Nörobilimciler, farklı frekanslardaki beyin dalgalarının, farklı beyin bölgelerini birarada çalıştırarak, anıları depolamada önemli bir rol oynadığını tespit ettiler.

beyin

Bu konuda giderek artan araştırmalardan bir tanesi olan bu araştırma, beyin dalgalarımızın beynimizin içsel iletişimde önemli bir role sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bu önemli, cünkü, uzun süredir, beyin dalgalarının nöral aktivitenin bir yan ürünü olduğu düşünülüyordu.

Bu alanda yapılan daha önceki çalışmaların kendilerinde merak uyandırmasından dolayı, MIT’den Earl Miller ve Scott Brincat’ten oluşan bir ekip, öğrenme için önemli olan hipokampus ve prefrontal korteksteki beyin dalgalarının, beynin ilgisiz nesneleri ilişkilendirmeyi öğrenmeye çalışırken nasıl değiştiğini incelemeye karar verirler.

Tespit ettikleri şey epey çarpıcıydı:beyin, sorudaki iki şeyi  doğru bir şekilde bağladığında, beyin dalgaları yüksek “beta” frekansında salınmakta, ancak, tahmin yanlışsa, dalgalar daha düşükteta” frekansında salınmaktaydı.

Miller basın açıklamasında şunları ifade etmekte: “Bu tıpkı bir bilgisayar oyunu oynamanız gibi birşey. Bir şeyi doğru yaptığınızda bir çan sesi, tınlama ve yanlış yaptığınızda da vızıltıya benzer bir ses duyarsınız. Beyindeki bu iki alan, yanlış tahmin ve doğru tahminlerde iki farklı “nota” çalmakta. Beyin dalgaları, nörobilimde on yıllardır gözardı edilmişti ve araba motorunun çalışması gibi düşünülüyordu. Bu deneyle ve diğer deneylerle keşfettiğimiz şey;  beyin dalgalarının nöral iletişimin altyapısı olabilir..”

Araştırmacılar, şimdi bu beyin dalga geribildirim sisteminin, yanlış cevapları bastırarak ve doğru cevabı öğrenmede beyne yardım ederek, doğru tahminleri   güçlendirebileceğine inanıyorlar.

Ekip, bu konuyu araştırmak için,  insanların beyni ile benzerlikleri yüzünden maymunların beyinlerini incelerken, “explicit memory – açık bellek” diye adlandırılan bir şey oluşturdular. Bilim insanları bunu, maymunlara çifter çifter resim gösterip, onların yavaş yavaş deneme-düzeltme şeklinde resimleri eşleştirmelerini sağlayarak, her doğru yaptıklarında ödüllendirerek yaptılar.

Bilim insanları, bu sırada maymunların beyin dalgalarını da kaydettiler ve  maymunların her yanlış cevabında beyin dalgalarının yaklaşık 2-6 hertz’de  (saniyedeki döngüler) salınmakta ve doğru cevapta ise beyin dalgalarını 9 ile 16 hertz arasında salınmakta olduğunu tespit ettiler.

Miller: “ Hayvan doğru tahminde bulunduğunda, beyni doğru cevap notasında hımlar ve o frekans bağlantıların güçlenmesini destekler. Hayvan doğru tahminde bulunmazsa, “yanlış” şeklinde vızıltılı bir ses çıkar ve o frekans da bağlantıları zayıflatır ve bu da basit anlamda beyne biraz önce yaptığını unutması gerektiğini söyler.

Sonuçlar, Nature adlı dergide yayınlanmıştır ve bu araştırmadaki belki de en heyecan vericisi şey ise; bu işlemi, bilişsel becerilerimizi artırmak, geliştirmede de kullanabilecek olmamız.

 Bilim insanları, non-invasif (müdahelesiz), düşük voltajlı elektrik uyarımlarını, yetişkinlerin hafızalarını geliştirmeye yardım etmede, depresyon ve şizofreni gibi bir dizi nörolojik durumları tedavide zaten kullanıyorlar. Ekip, beyin tarafından ne zaman hangi dalga frekanslarının kullanıldığını bilmenin, öğrenme prosesini hızlandırabileceğini umud ediyorlar.

Miller: “Fikir şu; doğru cevap verdiğinde, bunun beyne daha doğru olduğunu hissettiriyorsun ve yanlışların da daha yanlış olduğunu.

Bizler beyinlerimizi anlayabilecek kadar akıllı olabilecek miyiz?

Çeviren: AylinER
http://www.sciencealert.com/your-brain-uses-a-clever-pattern-of-wavelengths-to-store-memories

İLGİLİ
https://okyanusum.com/belgesel/6-saniye-once/
http://www.ahmedhulusi.org/tr/video/beyin-calisma-sistemi-kuantum-potansiyel-ve-kurandaki-isaretleri

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu