Yapay Zeka Ne kadar Yaşayacağınızı Tahmin Ediyor

 Bob Dylan şarkısında şöyle der: “Doğmakla meşgul olmayan, ölmekle meşguldür.” Ve elbette haklı. Hepimiz bu yaşam yolunda saatli birer bombayız. Hepimiz, genel olarak, yaş sırasına göre vefat ettiğimizi düşünürüz. Ama bu sadece bir metrik, ölçüdür ve oldukça kaba bir ölçümdür.Uzun ömürlülüğün diğer pek çok öngörücüleri, ve her birinin kendi sağlık ve “yaşı (kendi zamanı)” vardır. “Young.AI (Genç Yapay Zeka –AI)” şu anda beta testinde olan biyolojik yaşımız ve ömrümüz konusunda daha anlamlı tahminlerde bulunmak için yaşam sistemlerimizin “yaşı”nı takip etmek için Yapay Zekayı (AI) kullanan yeni bir proje. Hayatı en fazla tehdit eden, en zayıf saatlerinizi tanımlamak için tarama yapar.

 

Young.AI, misyonu “İlaç Keşfi, Biyolojik Belirteç Geliştirme ve Yaşlanma Araştırması için Yapay Zeka” kullanımı olan Insilico Medicine’ın bir projesidir. Insilico tarafından 130.000 Güney Koreli’den, Kanadalı’dan ve Doğu Avrupalılardan alınan kan testleri ile yapılan derin-öğrenme analizi takibi yapılır.

Bu çalışmaya Johns Hopkins, Oxford Üniversitesi ve diğer araştırma kurumlarının bilim insanları katıldı. Bu yaşam süresini ölçme konusunda yapılan şimdiye kadarki en geniş analiz gibi görünmektedir ve burada nüfusa-özgü kan biyokimyası ve hematolojik hücre sayısı veri setleri üzerine eğitilmiş, biyolojik yaşın bir kaç derin öğrenme temelli tahmincisini kullanan bir model kullanılmaktadır.

Bu çalışma Journal of Gerontology adlı dergide yayınlanmıştır.

Insilico Medicine’nda kıdemli araştımacı, bilim insanı olan Polina Mamoshina şunları söylemekte: “Bugün, AI(Yapay Zeka) ve derin öğrenme sinir ağlarımızın inanılmaz derecede hızlı hesaplama gücü ile, sadece bir kaç yıl önce keşfedilemeyen, geniş bir kan havuzu-verileri ile kalıpları ve formülleri keşfedebiliyoruz.”

Bu proje, kolestrol, inflamasyon belirteçleri (CRP), hemoglobin sayısı ve albümin seviyeleri gibi yaygın ölçülen 21 kan parametresinin yanı sıra 17 diğer kimyasal göstergeye de bakmaktadır. Yapay Zeka (AI) analizi ile kan kimyasını yaş, etnik köken ve diğer verilerle uyumlu hale getiren İnsilico Medicine, “insan için ilk gerçek anlamda yaşlanma saati sunan bir algoritma” ürettiklerine inanmaktalar. Şimdi, sadece bir damla kan ile yapılan analiz ile bir kişinin yaşam süresi belirlenebilecek.

Young.AI websitesine giren herkes, Insilico’nun algoritması ile tıbbi geleceğini öğrenebilir. Analiz bedava.

Katılımcıların yapacağı şey; yaşadıkları yerde 18 parametrelik bir kan testi yaptırmaları ve sonuçları, görsel göstergelere dayalı olarak yaşlanmayı değerlendirebilen bir Insilico AI algoritması için bir yüz fotorafı ile Young.AI sitesine yüklemeleridir. Sitenin size rapor şeklinde analiz sonuçlarını vermesi sadece bir kaç saniye sürer.Eğer sonuçlar, kronolojik yaşınızdan daha yaşlı bir biyolojik saat yaşı gösterdiği takdirde, İnsilico bu analizin size zayıf göstergelerinizi öğrenip, ona göre geç olmadan gerekli adımları atmanız için yardımcı olabileceğini umud etmekte.

Insilico’nun CEO, Alex Zhavoronkov şunu söylemekte: “Testimiz insanların biyolojik saatlerinin ne kadar hızlı ya da yavaş ilerlediğinin derinlemesine incelemesini yapmakta ve bedenlerinin hızlı ve sağlıksız bir şekilde yaşlandığını öğrenenler için bu test, onlar için önceden uyarıcı konumunda  oluyor ve hayatlarına daha sonra yıllar katacak adımlar atmaya ikna ediyor ve tüm bu öngörüler bir kan testi ile gerçekleşebiliyor.”

Yaşam sistemlerimizde hastalıkların zamanla ilerlemesinin neden ve nasıl olduğu konusunda halâ öğreneceğimiz çok şey var. Ancak günümüzde kan değerleri ile bizim nihai sağlığımız hakkında ne kadar doğru bir öngörü yapabildiğinin bilinmesi gerekmekte. Young. AI programının sunduğu rapor, durumunuzu ve davranışınızı bildiren bir gösterge, bir rehber olması açısından önemli. Bu program sizin geleceğinizin ne olacağını gördüğü sürece, bu konuda açık görüşlü ve önyargısız olabilirsiniz. Sadece zaman gerçekleri gösterecektir.

Çeviren : AylinER
http://bigthink.com/robby-berman/an-ai-algorithm-predicts-your-expiration-date

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu