Yakında zihin okuyabilecek ve düşüncelerimizi paylaşabileceğiz

Yapılan büyük ilerlemeler sayesinde, insanlarda ilk beyinler arası gerçek iletişim önümüzdeki yıl başlayabilir.

İlk girişimler hayalimizdeki telepatiden biraz farklı olacak gibi. Beyinlerimizin kendine has çalışma biçimleri var ve her birimizin bir şeyi düşünmesi deneyimlerimiz ve de hatıralarımızla da alakalıdır. Bu da beyinde farklı aktivite modellerine yol açar. Ama eğer bilim insanları bir bireyin aktivite modelini öğrenirlerse, o kişinin beynindeki belirli düşünceleri tetikleyebilirler. Daha sonra da teorik olarak, başka birinin düşüncelerini kullanarak bu kişinin düşüncelerini tetikleyebilirler.

Belirgin düşünce süreçlerini belirleyebilir ve bunları insanların kararlarını etkilemek için kullanabilirsiniz

Şu ana dek araştırmacılar, farklı iki oda da bulunan iki kişiye 20 soruluk bir bilgisayar oyununu oynatmayı başarabildiler. Katılımcılar sorulara “evet” ya da “hayır” olarak cevap verdiler. Bunu da beyin aktivitesini gözleyen EEG başlıkları takarak ve de transkranyal manyetik stimulasyon tekniğiyle başka bir kişinin beynindeki elektrik akımını tetikleyerek yaptılar. Bunu daha da ileriye götürerek, belirgin düşünce süreçlerini bulmak, bulduklarını başka birinin düşüncelerini etkilemek ve hatta onların aldığı kararları bile yönlendirmek için kullanmak mümkün olabilir.

Başka bir uygulama da, tek bir elektronik alette farklı bireylerin beyin aktivitelerini bir araya getirmek suretiyle yapılacak. Bu hayvanlar üzerinde zaten halühazırda uygulanmakta. Beyin implantasyonu yapılan 3 maymun birlikte düşünmeyi öğrendiler ve robotik bir kolu birlikte kontrol ederek hareket ettirdiler.

Benzer çalışma, beyinleri bir “beyin ağı”nda birleştirilen fareler üzerinde de yapıldı. Bir sonraki adım, invasif bir cerrahi gerektirmeyen bir insanda bunu geliştirmek olacak. EEG başlıkları kullanılabilir ve de muhtemelen üzerinde çalışma yapılacak ilk denekler felç geçirmiş kişiler olacaktır. Mesela bir “beyinağı”nı robotik bir kıyafetle birleştirmek, hareketi yeniden kazanmak için dış iskeleti kullanmayı öğrenme aşamasında birinden yardım almalarını sağlayabilir.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.newscientist.com/…/mg23231044-200-we-will-soon-…

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...