Uyku Beyin İçin Neden Bu Kadar Önemli

Henry David Thoreau şöyle demiş: “Mutluluk kelebek gibidir; ne kadar kovalarsanız o kadar kaçacaktır. Ama dikkatinizi başka şeye verirseniz, gelip sakince omzunuza konacaktır.” Ben bu cümleyi mutluluk yerine uyku yazarak değiştirmek istiyorum. Şöyle ki: Siz ne kadar gözlerinizi kapamak isterseniz, uyumanız o kadar zor olacaktır. Gittikçe daha fazla Amerikalı, tavsiye edilen günlük 7-8 saatlik uykuyu almıyor. 1.Dünya ülkelerinde yaşayanların yaklaşık 3te 1i, aslında doğal uyanma saatlerinden 2 saat önce kalkmak zorunda kalıyorlar. İnsanların %69 u ise vücut uyanma saatlerinden 1 saat önce uyanıyorlar. Bu kanıtlar göstermektedir ki, bu problem vücudumuzu mahvedebilir ve tabi ki beynimizi de.

Fareler üzerinde yapılan bir deney göstermiştir ki, uzun süreli uyku eksikliği beyin hücrelerinin % 25 ölümüne neden olmaktadır. Araştırmacılar gece nöbetleri ve uzun çalışmalardan kaynaklanan modern yaşamdaki uyku eksikliğini kopyaladılar. Daha da endişe verici sonuçlar elde edildi. Bu değişiklikler kalıcı gibi görünüyor. Prfesör Sigrid Veasey: “Uyku eksikliğinin geri dönülmez hasarlar yarattığına dair kanıtlarımız var.”

Bu sonuçlar insanlar üzerinde uygulanan pek çok çalışmaya da yansıdı. Özellikle bir araştırma “sadece tek gecelik uykusuzluğun bile beyin dokusunda kayba yol açtığına dair işaretler buldu.” Ayrıca farklı bir çalışmada da 3,5 yıl boyunca deneklerin beyninin MRI ını inceledi. “Uyku problemi olanların olmayanlara kıyasla beyin hacminde ya da büyüklüğünde çok hızlı bir küçülme görüldü.” Sonuçlar 60 yaş üstü deneklerde çok daha ciddiydi.

Peki bu yapısal değişikliklerin günlük bilişsel işlevimiz üzerinde ne etkisi var? Öncelikle hafıza işlem sisteminde çok ciddi hasarlar oluşturur. Araştırmalar gösteriyor ki, yeterince uyumak bir önceki gün öğrendiklerinizi- özellikle de sınıf ortamında öğrendiklerinizi-daha iyi hatırlamanızı sağlıyor.

Uykusuzluk duygusal sağlığımız için de tehlikeli. Öncelikle ve en önemlisi uykusuzluk ve depresyon arasında çok güçlü bir ilişki var. Ayrıca mantıksız davranışlara da yol açabilir. MRI kullanılarak yapılan diğer bir araştırmada ise, uykusuzluk sonrası beyindeki duygusal merkezlerin %60dan fazlasının daha tepkisel olduğu görüldü. Bütün gece çalışan birinin duygu dalgalanmaları yaşama olasılığı artmaktadır.

Her gece yeterince uyumak fiziksel ve zihinsel sağlığımız için tıpkı besin ve egzersiz kadar gereklidir. Güzellik uykunuzu almanız, optimal seviyede işlevde olmanızı sağlar.

Çeviren ; Sıdıka ÖZEMRE
http://brainworldmagazine.com/sleep-important-brain/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu