Partnerinizin Genleri Yaşamınızı Değiştiriyor!

Farelerle yapılan yeni bir araştırmada, birlikte yaşadığınız partnerinizin genlerinin, yaraların iyileşmesi, bağışıklık fonksiyonu ve endişe gibi şeyler üzerinde etkisi olabildiğini ortaya koymakta.

Genlerimiz, varolan bilginin en küçük parçaları arasında yer alır ve bizlere ebeveynlerimizden aktarılır ve bizi biz yapan özgün-eşsiz özelliklere sahip olmamızı sağlar. Peki ya, soyal eşlerimizin genleri de bizlerin üzerinde kim olduğumuza dair bir etki yaratmaktaysa?… İşte bu sorunun cevabı; fareler üzerinde yeni yapılan bir araştırmada bulunmakta ve bu şaşırtıcı araştırma PLOS  Genetics adlı dergide de yayınlanmıştır.

İngiltere’deki bilim insanları, laboratuvar farelerinin bir çok sağlık durumlarının, (endişe, vücut ağırlığı, bağışıklık sistemi ve vücudun yaralanmasında iyileşme oranı gibi) aynı kafesi paylaştıkları diğer farelerin genlerinden etkilenmiş olduğunu tespit ederler.

Arkadaş baskısının, sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar yoluyla sağlığımızı etkileyebileceği çok iyi bilinmektedir. Ancak, bir kişinin geninin diğerini nasıl etkileyebileceği pek bilinmemektedir. Diğer hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, annenin genlerinin yavrunun sağlığını etkilediğine dair kanıtlar olsa da, sosyal eşlerin yalnızca birbirlerinin davranışını değil, aynı zamanda vücudlarını de etkileyebilmesi hayret verici olabilir. Peki, bu iş nasıl olmakta?

Araştırma, partnerlerin genlerinin dolaylı olarak birbirinin sağlığını etkilediğini göstermektedir. Bu durumun sosyal genetik etkiler (SGE) diye bilinen bir yöntemle çalıştığı tespit edilmiştir.

İngiltere Cambridge Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü’nde (EBI) doktora sonrası araştırma yapan  Amelie Baud şunları söylüyor: “Toplumsal genetik özelliklerin çok çeşitli sağlık durumlarını etkileyebileceğini görmek, çok ufuk açıcıydı. Örneğin; endişe gibi, bazı davranış özelliklerini görmek kolaydır. Ancak, biz sosyal genetik etkilerin (SGE) de bağışıklık fonksiyonu ve yaraların iyileşme oranını da etkilediğini tespit ettik. Bu oldukça şaşırtıcıydı.”

Baud ve meslektaşları, kafesteki hayvanların 100 den fazla sağlık özelliğinin birbirinin genetik özelliklerinden-karakterinden dolayı etkilenip, değiştiğini tespit ettiler. Baud ve ekibi, farenin sağlığındaki farklılaşmanın ne kadarının sadece kendi genleri, ne kadarının da kafeste beraber yaşadığı diğer farenin-partnerinin geninden  kaynaklandığını, yaklaşık 2500 fareden elde edilen verileri birleştirerek, tespit edebildiler. Bu oran, endişe için %12 civarında iken, ciltteki yaranın kapanma oranı %18’e kadar çıkar ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmaya hazır oluşunun ölçüldüğü bağışıklık tepkisinin, kendi genlerine oranla aynı kafeste yaşadıkları partnerlerin genlerinden daha çok etkilendiği ortaya çıkmıştır.

Bağışıklık sistemi ve özellikle de yaraların iyileşmesi üzerindeki etkiler çok şaşırtıcıdır. Bu durumların başkasının genleri tarafından nasıl düzenlendiğini anlamak oldukça zordur. EBI’da genetik uzmanı ve bu çalışmanın başında olan Oliver Stegla’ya göre bunun olası bir kaç açıklaması mevcut.

Bir tanesi; fareler arasında “doğrudan” temas. Örneğin; Kafeste bulunan nazik bir partner, yarayı yalayarak iyileşmeyi sağlayabilirken, kavgacı bir partner de bu yaranın daha kötüye gitmesine yardımcı olabilir. Ya da bu etki, vücudun bağışıklık savunmasını ve iyileşme sürecini engellediği bilinen “stres” tarafından tetiklenerek, “dolaylı” da olabilir.

Bu tarz etkilerin insanlar üzerindeki etkisi henüz incelenmemiş olsa da, stresli bir sosyal yaşamın sağlığa nasıl zarar verebileceğini de hayâl etmek o kadar zor olmasa gerek…

Çeviren: AylinER
https://motherboard.vice.com/en_us/article/your-roommates-genes-may-be-changing-your-health

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu