Schrodinger’in Kedi Teorisi Bir Deneyle Gerçekleştirildi!

Kuantum Fiziğinde Çığır Açan Bir Gelişme: Bilim İnsanları Schrodinger’in Kedi Teorisi Bir Deneyle Gerçekleştirildi!

Kuantum Fiziğinde Büyük Atılım: Schrondiger’in Kedisi Teorisi, teori olmaktan çıktı!

Erwin Schrodinger’in “düşünce” deneyinde, “varsayımsal kedi”, “süperpozisyon” olarak bilinen bir kuantum fenomeninde aynı anda canlı ve ölü olabiliyordu.

Şimdi fizikçiler, bu düşüncede kalan teoriyi gerçekleştirmenin ve nesnelerin klasik fizik ve kuantum fiziği (atomaltı bir ölçekteki fizik) arasındak geçiş yapabileceği tam noktayı ortaya çıkarmanın bir yolunu, yaptıkları deneyle buldular.

 Calgary Üniversitesi ve Rusya Kuantum Merkezi’ndeki ekibin başında olan Alexander Lvovsky: “Fizikteki temel sorulardan bir tanesi, kuantum dünya ile klasik dünya arasındaki sınırdır.”

İdeal koşullar sağlanabilidğinde, makroskopik nesnelerde kuantum fenomenler gözlemlenebilir mi?..”

Erwin Schrodinger’in deneyinde, varsayımsal kedi, aynı anda ya canlı ya da ölü olabiliyordu.

Lvovsky: “Bu teori, bu sorunun cevabına ulaştırmaz.—Belki de böyle bir sınır yoktur!”…İhtiyacımız olan şey, onu sorgulayıp, araştıracak bir araç.”

Araştırmacılar deneyindeki iki tutatlı ışık dalgası, elektromanyetik dalgaların alanlarının zıt yönde aynı anda işaret ettiği Schrödinger’in kedisini temsil ediyordu.

Bu deney Kuantum Fiziği İçin Çok Büyük Bir Atılım

Calgary Üniversitesi’nden ve bu araştırmaya katılan ve araştırmanın yazarlarından olan Anastasia Pushkina de şunları ifade ediyor: “İşin özünde, ışın demeti ayırıcısında iki “kedi”nin karışmasına neden olduk. Bu da ışın demeti ayrıştırıcının iki çıkışlı kanalında dolanık (entangled) bir hale neden oluyor…ve bu iki çıkışlı kanallardan bir tanesine özel bir dedektör yerleştirildi. Bu dedektörün belirli bir sonucu göstermesi durumunda, enerjisi, başlangıçtaki enerjinin 2 katından fazla olan ikinci bir çıktıda “bir kedi” doğar.”

 Araştırma ekibi sonuçları ölçtüğünde,1.15 genlikli bir çift negatif ‘Schrodinger’in kedisi’ni, kuantum fiziği için büyük etkilere sahip olabilecek basamak olan 1.85 genlikli tek bir pozitif “kedi”ye dönüştürebildiklerini görürler.

Rusya Kuantum Merkezi mezunlarından olan Demid Sychev de şunları eklemekte: “Prosedürün tekrarlanması önemli: ışın ayrıştırıcısı üzerinde yeni “kediler” örüştürülerek, daha büyük bir enerji ile bir tane yaratılabilinir bile!... Böylelikle, kuantum dünyasının sınırlarını aşama aşama zorlayıp, nihayetinde de böyle bir sınırın olup olmadığın anlamak mümkün olabilir.”

Çeviren: AylinER
http://www.express.co.uk/news/science/799103/Schrodinger-s-Cat-quantum-physics-breakthrough

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu