Sağlık Bülteni

(HealthSmart Today Dergisi, Kış 2008 Sayısı, Sayfalar 16 ve 18’den çevrilmiştir.)
Çeviren: Esin Tezer 

AVOKADOLARLA KANSERİ ÖNLEYİN

Son zamanlarda avokado yediniz mi? Ohio State Üniversitesi’ndeki bir araştırma; avokadoların anti-kanser diyetinde anahtar bir bölüm olduğunu gösteriyor.Fitokimyasallar olarak adlandırılanlar, kanser hücrelerine zarar veren ve kanserli olan hücrelerin tümörlere dönüşmesini engelleyen doğal kimyasalları içermekteler (Cancer Bio, 04/09/07).

Ohio State araştırmacıları, avokadoların ağız ve boğazda kanserle nasıl savaştıklarına baktılar. Avokadonun anti-kanser tedariğinin prostat kanserinin gelişimini sınırlayabileceğinin farkına vardılar.

Avokadolar; antioksidanlar ve Fitobesin’ler bakımından zengindirler ve sağlıklı miktarlardaki lif, C ve E vitaminlerini, ayrıca folik asidi içerirler.

 BALIK YAĞIYLA DAHA İYİ GÖRÜN

Yaşla-Bağlantılı Göz Hastalığı Çalışma Araştırma Grubu tarafından yapılan bir araştırmaya göre (Arch of Opth, 05/07); haftada iki kez balık yağı alırsanız veya balık yerseniz, yaşlandığınızda görme gücünüzü iyi korumanız için daha iyi bir şansa sahipsiniz.

Grup, 60 yaşın üzerindeki 4,500 kişiden daha fazla kişinin diyetlerini analiz ettiğinde; balık yağını ve balığı en fazla tükettiğini bildirenlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde en fazla görülen yaşa-bağlı körlük nedeni olan AMD’ye, Yaşa-Bağlı Maküler Dejenerasyon’unun en düşük riskine sahip olduklarını buldular.

Araştırmacılar balık yağındaki yağlı asitlerin göz hücrelerinin daha uzun süreli canlı olmalarını korumaya yardımcı olabileceğini, kan damarları fonksiyonunu iyi halde tutabileceklerini ve iltihaplanmayı azaltabileceklerini ileri sürüyorlar. Bütün bu faktörler; balık yağı alanlar veya balığı sevenler için daha iyi bir göz görüşü anlamına geliyor.

BEYİNİN KORUNMASI İÇİN BROKOLİ

Brokoli’nin birçok sağlık faydası, pek çok bilimadamını şimdiden onun süper-yiyecek olduğuna yönlendirdi. Onun ününe esas olan sav, kanserle savaşmaya yardımcı olduğu gösterilen doğal kimyasal Sulforafen’dir. Araştırmacılar şimdi bu aynı maddenin Beyin Gücünü Körelten Travma tarafından zararla tehdit edildiğinde, beyini korumaya yardımcı olduğunu keşfettiler (Jrnl of Neuro, 19/09/07).

Bilimadamları, laboratuar deneylerinde Sulforafen’in Kan-Beyin Bariyeri olarak adlandırılanı zarardan korumada rol oynadığını buldular. Kan akışındaki zarar verici kimyasallardan beyini korumak için antioksidan özellikleri kullanan bu bariyer; bir kazadan sonra koruyucu yeteneğinin bir kısmını kaybeder. Brokoli’nin Sulforafen’i, Kan-Beyin Bariyeri’nin bütünlüğünü sağlamak ve beyini korumak için çalışır. Bu da başınızı korumak için bisiklet kaskınızı takmanızın yanısıra, brokoliyi ısırmanız için iyi bir neden.

NAR, ARTRİT’İ YAVAŞLATIYOR

Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre (Jrnl of Nut, 09/05); nar meyvasındaki doğal maddeler potansiyel olarak Osteo-Artrit’deki ağrı ve eklem bozulmalarını dengeleyebilirler.

Araştırmacılar nar meyvasının özünün, 20 milyon Amerikalı’ya kaygı veren durumda, Osteo-Artrit olduğunda kıkırdağa zarar veren iltihaplanmayı durdurduğunu keşfettiler.

Bir laboratuar çalışmasında, narın antioksidan olarak rol oynadığı ve eklem zararına yönelten artrit kimyasal-değişikliklerini değiştirdiği gösterilmiştir. Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Profesörü Tariq M. Haqqi, Ph.D.  ‘’ Bu da, nar meyvasının tüketiminin kıkırdağı Osteo-Artrit’in etkilerinden korumada yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir,’’ demiştir.

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...