Öldükten Sonra 10 Dakika Kadar Beyin Aktivitesi

Doktorlar Bir Hastanın Öldükten Sonra 10 Dakika Kadar Beyin Aktivitesinin Neden Devam Ettiğini Açıklayamıyorlar!

Kanada’da bulunan Western Ontario Üniversitesi’ndeki doktorlar, klinik olarak öldüğü ilân edilen bir hastanın beyin aktivitesinin yaklaşık 10 dakika kadar devam ettiğinin yer aldığı sıradışı durumu anlatan bir makale yayınladılar.

Bir kişinin öldüğünü ilân etmenin en bilindik, olağan olan yolu, beynin elektrik sinyallerini proses edip etmediğini ölçen EEG okuması’dır. Eğer bu proses yoksa, kişi nefes alıyor bile olsa,  “klinik olarak ölü” ilân edilir. Ancak bu vakada, bu kişinin kalp atışı durmuş ve beyinde bir kan akışı olmamasına rağmen, beyin bir süreliğine delta dalgası patlamaları göstermiştir.

Bu durum, bilim insanlarının hayat desteklerinden çıkarılmış dört terminal hastanın beyin aktivitesini incelediğinde gerçekleşmiştir. Kalpleri duran üç hastanın beyin sinyalleri de durur, ancak bir hasta,  çok derin uykudaki bir insanda gördüğünüz “delta dalgaları” olarak adlandırılan sinyalleri yaymaya başlar ve bu 10 buçuk dakika kadar devam eder. Araştırma ekibi, tüm ekipmanlarını tekrar tekrar test edip, ekipman ve cihazlarının arızalı olmadığından emin olurlar. Gerçekleşen bu olay hakkında hiçbir açıklama yapamazlar…

Bu konuda yazılan makalede şöyle denmekte: “Uzun süreli bir dolaşım kaybından sonra bu EEG [beyin] faaliyeti için fizyolojik bir temel oluşturmak oldukça zordur.

Araştırmacılar bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini dile getirmekteler. Bu durumun başkalarında da gerçekleşmiş olması ve üzeri de çalışma yapılmamamış olma olasılığı da vardır.

Bu olağandışı gözlem, bir anomaliyi değil de bir kuralı kanıtlarsa, böyle bir bulgu, organ bağışları ve bizim “ölü” diye kastettiğimiz kavram için de önemli olabilir.

Çeviren: AylinEr
http://bigthink.com/paul-ratner/doctors-cannot-explain-why-a-patient-had-brain-activity-for-10-minutes-after-death?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1489340214

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu