Menopoz ve Alzeimer Beyni Benzer Şekillerde Nasıl Değiştirir

Beyin menopoz esnasında değişir ve bu değişiklik de Alzeimer’ın başlangıç belirtilerine benzemektedir.

Menapoz etkilerini 15 yıl kadar önce 48 yaşındayken hissetmeye başlayan Lynne Wardale: “Hepimiz ani ateş basmalarının geleceği günü bekliyoruz. Ben bunu her gün yaşıyordum ve bazen yarım saat sürüyordu. Ama migren ya da ruh halimde değişiklikler olmasını beklemiyordum.”

Kardeşi Vicki Henderson, bu yoğun endişe hallerini menopozunun başladığı 40lı yıllarının başında hissetti. Vicki: “Çok çabuk öfkeleniyordum ve biraz unutkanlık ve uykusuzluk da başlamıştı.”

Menopoz pek çok kişiyi direk olarak etkiler ama hala konu hakkında bilmediğimiz pek çok şey var. Özellikle de neden ruh halini, hafızayı ve de konsantrasyonu etkilediğini bilmiyoruz. Ama bu bilişsel etkiler sadece bu değişiklikleri tedavi etmede değil aynı zamanda benzer semptomların görüldüğü Alzeimer ile mücadelede de kullanılabilir.

Menopoz esnasında beyinde görülen değişiklikler Alzeimer da görülen değişikliklere o kadar benzemektedir ki, bazı araştırmacılar bunun hastalığın başlangıç sinyalleri olabileceğini söylüyorlar.

Southern Üniversitesi’nde Alzeimer üzerine çalışmalarını yürüten sinir bilimci Roberta Brinton dikkatini menopoza yoğunlaştırdı ve:“Bu durumda beyni risk altına sokan şeyin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz.” dedi. Bu bilgi kadınların menopoz esnasında yaşadıkları sıkıntılı durumlarda onlara yardımcı olmamızı sağlayabilir. Hatta yapay olarak hormon seviyelerini artırmaya yönelik terapiler beyni bu tür değişikliklerden koruyabilir; ileri yaşlardaki demansın yıkıcı etkilerini bertaraf edebilir.

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://www.newscientist.com/article/mg23531410-400-rethinking-the-menopause/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu