Komadaki Hastanın Beynini Yeniden Canlandırdılar!

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Bilim İnsanları Komadaki Hastanın Beynini Yeniden Canlandırdılar.

25 yaşındaki bir erkek hastanın beyin aktivitesini yeniden canlandırıp, komadan çıkarmak için  Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları yeni bir ultrason tedavisi uyguladılar. Tedaviden önce, hastanın bilinci çok az açık olup, konuşmaları da çok az anlayıp, çok sınırlı bir şekilde hareket etmekteydi. Bu uygulanan yeni tedaviden sonra, hasta, başını sallayarak, konuşmaları tamamen anlayıp, yumruğunu sallayarak (sevinç gösterisi şelinde) iletişim kurmaya başlamıştır.

Bu araştırmanın başı ve yazarı, Üniversitesi’nin Psikoloji ve Nöroşirurji Bölüm’ünde profesör olan Martin Monti, bu değişimin çok dikkat çekici ve önemli olduğunu ifade etmekte.

Monti, beynin “merkezi işlem” bölümü olan, koma sonrasında hastaların performansının düştüğü alan “thalamus”taki nöronları uyarmak için “sonik bir simulasyon”un kullandığı tekniği ayrıntılarıyla anlatır.

Monti: “Bu teknikler neredeyse nöronları yaptıkları işlevlerine tamamen geri döndürüyoruz. Şimdiye kadar bunu, “derin beyin stimulasyon”u olarak bilinen, elektrotların doğrudan talamusun içine implante edildiği riskli bir cerrahi müdahele ile gerçekleştirmekteydik. Bizim şu anda kullandığmız metod, talamusu doğrudan hedeflese de invaziv değildir yani müdahale edilmeden olan bir işlem değildir.”

Bu teknikte kullanılan cihaz, bir kahve fincanı boyutundadır. Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı basın açıklamasında da şu açıklama yer almaktadır: “Bu metod, beyindeki dokuları harekete geçirmek için beyindeki farklı bölgelere yönelik küçük bir akustik enerji alanı yaratıyor.”Araştırmacılar, düşük yoğunluklu odaklanmış ultrason atışıyla talamusu hedef almışlardır.

“Düşük yoğunluklu odaklanmış ultrason darbesi” adı verilen  teknik cihaz, Kaliforniya Üniversitesi’nden bir başka profesör Alexander Bystritsky tarafından geliştirilmiştir. Kendisi bu çalışmanın ortak yazarı ve bu cihazı üreten Brainsonix adlı şirketin de kurucusudur.

Bu cihaz tarafından yayılan az miktardaki enerji, hasta için güvenlidir.

Bu teknik, diğer hastaların da komadan kurtulmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir mi?… Araştırmacılar, “bekle ve gör” yaklaşımı içindeler.

Bu konuda tutarlı sonuç alıp, alamayacaklarını görmek için, daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları bu sonbaharda, bu yöntemi daha fazla hastada denemeyi düşünmekteler.

Monti bu çalışma ile ilgili biraz ihtiyatlı: “Bu  konuda şansımız yaver gitmiş olabilir ve zaten kendiliğinden iyileşecek hastayı uyarmış olabilme ihtimalimiz de var.”

Monti, bu teknolojinin başarıya ulaşması durumunda, araştırmalarının bitkisel veya minimal bilinçli hastaların beynini “uyandır”abilecek düşük maliyetli, taşınabilir aygıtların yaratılmasına vesile olacağını ummakta.  

Çeviren: AylinER
http://bigthink.com/paul-ratner/scientists-use-ultrasound-to-jump-start-a-coma-patients-brain?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1488488051

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu