Kara Enerji Kozmik Hayalden Mi İbaret ?.

Kara Enerji kozmik hayalden mi ibaret?

Stanford Üniversitesi teorik astrofizikçi Andrei Linde ve ekibinin kara enerji hakkında yaptıkları en son araştırma Hubble teleskopu vasıtasıyla ulaştıkları sonuçlara dayanmaktadır. Buna göre, ekip pek çok süpernovanın daha önce görünenlere nazaran daha hızla uzaklaştıklarını ve bu olaydan da yola çıkarak, evrenin düşünüldüğünden daha hızlı genişlediği fikrini ortaya koymaktadırlar.

Evrenin genişleme hızını astrofizikçiler ilk kez 1998 yılında farketmişler ve galaksileri birbirine çeken yerçekimine ne tür bir enerjinin karşı bir harekette bulunabileceğini düşünmüşlerdir. Teorisyenlere göre bu enerji “kara enerji”dir. Kara enerji, evren üzerinde negatif bir basınç yapan enerji olarak görülmektedir. Gazların tersine, kara enerjideki basınç, genişledikçe artmaktadır.

Dartmouth College in Hanover, New Hampshire astrofizikçilerinden Robert Caldwell, direkt olarak görülemeyen kara enerjinin aslının ne olduğu konusunun hala tam bir soru işareti olduğun söylerken, Oklahoma üniversitesi’nden kozmolojist Yun Wang, kara enerji için; aniden beliren ve boşlukta(!) kaybolan bir çeşit köpüren kütlesel parçaların oluşturduğu bir hipotetik-hayali bir enerji olduğunu ya da evrenin kendi iç yapısını oluşturan ve evreni devamlı olarak genişlemesine etken olan bir çeşit güç alanı olduğunu belirtmektedir.

Bu arada evrenin sonsuza kadar genişlemesini kozmik bir hayal olduğunu düşünen bilim insanlarının, evrenin genişlemesinde rol alan kara enerji diye adlandırdıkları enerji için de kozmik bir hayal olabileceğini düşünmeleri doğal gözükmektedir.

Kanımca burada düşünülmesi gereken nokta; bilim insanlarının artık evrenle ilgili yapılacak tüm somut deneysel çalışmaların çoktan son bulduğu ve bilimin teorilerle, düşünme gücü ile yol aldığıdır. Evrenin sonsuz genişlemesinin ve buna etken olduğu düşünülen enerjinin kozmik hayalden ibaret olabileceğini düşünmeye başlayan bilim insanları, “evrenin aslı hayaldir”e ulaşmaktadırlar!

http://www.bioedonline.org/news/news.cfm?art=1347

http://space.newscientist.com/article/mg19726461.600-dark-energy-may-just-be-a-cosmic-illusion.html

Çeviri : AylinER

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...