Kandida İle Mücadele İçin 10 Gıda

Ruh halindeki ani değişimler, mevsimsel alerjiler, sindirim sorunları ya da sık sık oluşan mantar enfeksiyonlardan muzdarip misiniz? Eğer öyleyse, vücudunuzdaki Kandida’lar aşırı büyümüş olabilir.
Kandida, mantarın bir formu olan mayanın (yeast) bilimsel isimlerinden biridir. Çok az miktardaki Kandida, sindirime yardımcı olmak için doğal olarak ağızda ve bağırsaklarda bulunur. Ancak ilaçlar, diyet ve çevre Kandida’nın normal dengesini değiştirebilir. Aşırı üretildiğinde bağırsak duvarını aşar ve doğrudan kan dolaşımına girer. Böylece sızıntılı bağırsak hastalığına neden olabilecek toksik yan ürünlerin serbest kalmasını sağlar. Kandida aşırı büyümesinin belirtileri, sindirim konularından depresyona kadar değişebilir.
Kandida bağırsakta bulunduğu için, aşırı büyümeyi sınırlamada, diyet önemli bir faktördür. İşte Kandida’nın aşırı büyümesine karşı savaşmak için tüketebileceğiniz 10 gıda.

Hindistan cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal olarak kaprilik asit adı verilen bir yağ asidi içerir. Bu anti-fungal, Kandida’nın büyümesini ve kopyalanarak çoğalmasını engeller. Mücadele sırasında maya hücrelerinin duvarlarında delikler açarak ölmelerine neden olur.

Sarımsak

Sarımsak, Kandida’ya özgü doğal antifungal özelliklere sahip kükürt içeren bir bileşik olan allicin içerir. Bu küçük yiyecek, çiğ yenildiğinde en iyi antifungallerden biridir.

Elma sirkesi

Elma sirkesi Kandida diyeti sırasında izin verilen sirke çeşitlerinden biridir. Elma sirkesi üzerine yapılan araştırmalar sınırlı ancak Kandida’nın yok edilmesine yardımcı enzimler içeriyor gibi görünüyor.

Turpgil sebzeleri

Brokoli, Brüksel lahanası, roka, lahana ve turp gibi turpgillerden sebzeler, Kandida’ya saldıran kükürt ve azot içeren bileşikler olan izotiyosiyanatları içerir.

Zencefil

Zencefil, zencefil kökenli anti-inflamatuar ve antifungal bileşenler olan zingerol ve shogaol içerir. Zencefil gruptaki en güçlü antifungal olmasa da, vücudunuz Kandida aşırı büyümesi etkilerinden arındırılırken, önemli karaciğer desteği sağlar.

Zeytin yağı

Zeytin, keten, avokado ve çuha çiçeği yağları, vücudunuzun Kandida ile savaşmasına yardımcı olabilecek antioksidanlar olan polifenolleri içerir.

Karanfil

Karanfil doğal olarak öjenol içerir. Öjenol, güçlü uçucu bir bitkisel yağdır ve dahili olarak alındığında son derece etkili bir antifungaldir. Karanfil yağı, ayak parmağı ve tırnakların mantar enfeksiyonlarına karşı lokal bir yardımcı olarak da etkili olabilir.

Tarçın

Tarçın, antifungal özelliklere sahip anti-inflamatuar bir baharattır. Kaprilik asit’e benzer şekilde, maya hücrelerine zarar verdiği görülüyor. Maya hücrelerinin doğasını değiştirerek sonunda ölmelerini sağlıyor. Tarçın; Kandida, helikobakter ve hatta saç biti tedavisinde yararlı gibi görünmektedir. Ancak gebeyken veya mide ve bağırsak ülseri durumlarında kullanılmamalıdır.

Yabani Somon balığı

Yabani somon balığı, omega-3 yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve bu yağların da mantar enfeksiyonlarıyla savaştığı bilinmektedir.

Limon suyu

Limonun uçucu bitkisel yağları hafif antifungal özelliğe sahiptir. Limonun diyetteki ana rolü, karaciğeriniz Kandida’yla savaşmaya çalışırken karaciğerinizin zehirini gidermesine (detoksifikasyon) yardımcı olmasıdır.

Çeviren : Gültekin METİN
https://amp.mindbodygreen.com/articles/10-foods-to-fight-candida

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu