İkinci Bir Beyniniz Var ve Artık Bu Sayede Nasıl Dışkıladığınızı Biliyoruz

Tuvalete gitmeden bir kez daha düşünün

Bilim insanları ilk defa dışkılama esnasında nöronal ateşlemenin belirgin modelini gözlemlediler- üstelik bu sadece beyninizde de olmuyor.

Enterik sinir sistemi, namı- diğer “ikinci beyniniz”, sindirim sisteminizin kontrol edilmesini sağlayan milyonlarca nörondan oluşan örgüsel bir ağdır. Fareler üzerinde yapılan yeni araştırma bu “beyin hücreleri”nin ateşlenerek rektumunuzun işlevini yerine getirdiğini göstermiştir.

Avustralya Flinders Üniversitesi’nden nörofizyolog Nick Spencer: “Bu bulgular, periferik sinir sistemindeki nöronal aktivitenin daha önce bilinmeyen bir modelini ortaya koymuştur.”

Enterik sinir sitemi, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminden ayrı olduğu için periferaldir.

Hep birlikte bedensel aktivitemizin çoğunluğunun kontrol edilmesine ve düzenlenmesine yardımcı olurlar. Ama hem merkezi sinir sistemi ile iletişime geçen hem de enterik sinir sisteminin, sindirim sistemini özerk olarak kontrol etmesini sağlayan ikinci beyin hiç de tembel değildir.

Spencer: “İkinci beyin gerçekten başlı başına bir beyin” diyerek, bazı araştırmalarda enterik sinir sisteminin “birinci beyin” olarak kabul edilebileceğinin belirtildiğinin altını çizmektedir.

Sindirim sistemi, beyinden ve / veya omurilikten bağımsız olarak çalışan kendi sinir sistemi olan tek iç organdır.

Ötanazi uygulanan farelerin rektumlarının incelendiği son çalışmada, bilim insanları bu sistemin memelilerde nasıl işlediğine netlik kazandırdılar.

Araştırmacılara göre, fare rektumundaki enterik sinir sisteminde yaklaşık olarak 400bin nöron bulunmaktadır.

Spencer: “Sindirim sisteminin en gizemli noktalarından bir tanesi (bağırsak duvarında yer alan) bu kadar büyük enterik nöron popülasyonunun, düz kas hücrelerininin kasılmalarını sağlayan aksiyon potansiyellerini ateşlemesidir; ki bu da rektum içindeki dışkının ilerlemesini sağlamaktadır.”

Yüksek rezonanslı nöronal görüntüleme ve elektrotlar kullanılarak, hayvanların düz kas dokularından elektriksel impulslar kaydedildi ve araştırmacılar, bağırsaklarda kas kasılmasını destekleyen milyonlarca hücre içeren nöronal ateşlemenin ritmik modelini buldular.

Araştırmacılar bunun, memelilerdeki periferal sinir sistemindeki nöronal aktivitenin büyük modelini gösterdiğini söylediler. Bu ilk defa gözlemlenmiştir.

Merkezi sinir sisteminde bu şekilde ritmik ve senkronize nöron ateşlenmesi daha önce gözlemlenmiştir. Ama enterik sistemindeki bu tekrarlayan patlamaların fark edilmesi yeni bir şey. Bu da ikinci beynin “düşüncelerini” nasıl uygulamaya koydurduğunu anlamamızı sağlayan yeni bir pencere.

Spencer: “Söz konusu organın nasıl işlediğini anlamadan hastalıkların tedavisini anlamaya çalışmak için henüz erken. Bu çalışmaya kadar enterik sinir sistemindeki geniş nöron popülasyonlarının, bağırsaklardaki kasılmalara nasıl neden olduğuna dair hiç kimsenin bir fikri yoktu. Artık enterik sinir sisteminin sağlıklı koşullarda nasıl çalıştığını bildiğimize göre, bundan faydalanarak kalınbağırsak boyunca disfonksiyonal nörojenik motor modellerin nasıl ortaya çıktığını bulabiliriz. Kronik kabızlık tüm dünyada pek çok kişinin sorunu ve sıklıkla kalınbağırsaklardaki kötü taşımadan kaynaklanmaktadır.”

Bulgular JNeurosci rapor edilmiştir.

Çeviren ; Sıdıka ÖZEMRE
https://www.sciencealert.com/you-have-a-second-brain-we-now-know-how-it-makes-you-poop-enteric-nervous-system

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu