İçki ve Sigara Bunama Riskini Artırıyor

Sağlıksız Alışkanlıklar Hafızayla İlişkili Beyin Bölgelerindeki Gri Maddeyi Azaltıyor!

  • Obezite, şeker hastalığı ve içki gri madde ile ilişkilendiriliyor. bunama3
    ● Araştırmacılar deneklerin yaşam stilleri ile beyin yapılarını ilişkilendirdiler.
    ● 50 yaş üstü ve altına sorular soruldu ve kötü alışkanlıkları tespit edildi.
    ● İçki ve sigara içenler daha küçük hipokampüslere sahipler.

İçki ve sigara yaşamın ilerki safhalarında bunama riski oluşturmakta. Çünkü, bu ikisi beynin ana kısımlarını küçültüyor.

Uzmanlar sağlıksız yaşam tarz faktörlerinin “gri madde“, bilgiyi işleyen hücreleri azalttığı konusunda uyarıyorlar.

Obezite,şeker hastalığı,içki ve sigaranın her biri hafıza ile bağlantılı beynin önemli kısımlarındaki gri maddenin hacminin küçülmesi ile ilişkilendirilmekte. bunama1

Araştırmacılar, 1600 kişinin beyinlerini tarayarak, araştırmaya katılanların yaşam stilleri ile beyin yapılarını ilişkilendirebildiler.

Ekip,50 yaş üstü 800 kişi ve 50 yaş altı 800 kişiye sorular sordular ve kötü alışkanlıklarını tespit ettiler.

7 yıl sonra gönüllüleri tekrar çağırdılar ve Alzheimer hastalığının erken işaretleri ve bunamanın diğer şekillerini gösteren gönüllülere bir dizi IQ testi yapmadan önce  MIR makinesi kullanarak onların beyinlerini taradılar.

Los Angeles,Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bu çalısmanın da yazarı Dr. Kevin King şunları ifade ediyor: “Vasküler risk faktörlerinin beyne zarar verdiğini ve bilişsel yetersizlikle sonuçladığını zaten biliyoruz. Ancak, tespitlerimiz belirli vasküler risk faktörleri ve beyin sağlığı arasındaki ilişki hakkında bizlere daha somut bir fikir verdi.”

Ekip, beynin hafıza ve bilgiyi geri çağırmaya yönelik 3 kısmının (hipokampus, precuneus, posterior singulat korteks) şeklini incelediler.

Alkol kullanımı risk faktörü ve şeker hastalığının toplam beyin hacminin küçülmesi ile bağdaştırılması,sigara ve obezitenin ise posterior singulat korteksin hacminde küçülmeyle ilişkilendirilmesine dair elde edilen sonuçlar bugünkü Radyoloji Dergisinde yayınlandı.

İçki ve sigara içenlerin  hipokampüsleri daha küçük olurken,içki içenlerin ayrıca aşırı kilo ve yüksek kan şekerine bağlı daha küçük precuneuslara da sahiptirler.

Ekip, düşük düşünme becerilerinin ve bilgiyi hatırlamanın beynin her bir alanında daha düşük hacim ile ilişkilendiğini IQ testlerinde tespit ettiler.

Dr. King: “Şu anda Alzheimer hastalığını  etkin bir şekilde tedavi edemediğimizden  dolayı, odak noktamız hastalığı önlemek. Gelecekte hastalarımıza rutin klinik görüntülme süresince beyin sağlıkları hakkında sahip olabilecekleri farklı risk faktör etkileri hakkında yararlı ve uygulanabilir bilgi sunabiliriz.”

İngiltere’deki Alzheimer Hastalığı Araştırmasının başkanı Hilary Evans şunları söylüyor: “Kalbiniz için iyi olan beyniniz için de iyidir. Dolayısıyla kilonuzu kontrol altında tutmak, yeterli egzersiz yapmak,sağlıklı yemek ve sigarayı bırakmak bunama riskini düşürmeye yardımcı olabilir.”

Araştırmacılar,yaşam faktörlerinin beyin üzerindeki biyolijik etkisini inceleyerek,bunamaya neyin neden olduğunu daha çok anlayacaklar ve başlangıç semptomlarını ertelemeye yardım edebilecek önleyici stratejiler oluşturacaklardır.

Evans: “Her zaman sebep ve sonucu birbirinden ayırmak zordur ve dolayısıyla beyin küçülmesine kardiyovasküler faktörler neden bunama4olmaktadır demek mümkün de değil. Bunama başlangıcını yaşam stili modifikasyonları ya da hastalığı yavaşlatma tedavileri ile erteleyebilir miyiz bilmiyoruz.2020 yılına kadar İngiltere’deki bunama hastalığına sahip olanların sayısını yaklaşık 200.000 azaltabiliriz.”

Çeviren:AylinEr
http://wordlink.com/l/1f1Da

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu