Gece Cep Telefonu Kullanımı Ertesi Günün Enerjisini Azaltabilir

Görünüşe göre geceleyin iş e-postalarından sakınmak çalışanlarınız için de daha iyi.

Akıllı telefonunuzu gece kullanmak akıllıca bir davranış olmayabilir. Bir çift çalışma, saat 9’dan sonra cep telefonu kullanan kişilerin, ertesi gün daha yorgun ve iş yerinde işleriyle daha az meşgul olduklarını ortaya çıkardı. Hatta TV ve tablet gibi diğer ışık yayan cihazlarla karşılaştırıldığında bile durum aynıydı. Çalışmalar, telefonlarını kullananların uykusunun daha az geldiğini belirtti. Çünkü uykuda harcanması gereken zaman tekrar işle meşgul olarak harcanmakta ve tekrar uykuya dalmayı daha da zorlaştırmakta.

İki araştırma, Örgütsel Davranış ve İnsan Karar Süreçleri’nin Mayıs sayısında yayınlandı. Çeşitli meslekten insanlara anketlerin yapıldığı belirtiliyor.

İlk çalışmada, araştırmacılar, 82 üst düzey yöneticinin iki hafta boyunca her gün birden fazla anketi tamamlamasını sağladı. İkinci çalışma, hemşirelik, üretim, muhasebe ve diş hekimliği gibi çeşitli mesleklerde günlük 161 çalışanı inceledi.

Her iki durumda da, akıllı telefon kullananlar ertesi gün daha az odaklanmış ve motive olmuş hissettiklerini bildirdiler. Sonuçlar, insanların sonlu seviyede irade gücünden yaralandığı “ego-tükenimi teorisine” destek olmaktadır. Bilim insanları, “akıllı telefon kullanımı, çalışanların ofis dışındayken iş faaliyetlerinden tamamen kurtulamamasından kaynaklanıyor olabilir” diye yazdı.

Araştırmaya göre, çok az uyumaktan kaynaklanan sorunları en aza indirmenin bazı yolları var: “Son araştırmalar, kestirmeleri, uyarıcıları (örneğin kafein), önemli işleri diğer insanlara aktarmayı, molaları zamanlamayı ve takım halinde çalışmayı stratejik bir şekilde kullanarak yeterli uyumamanın olumsuz etkilerinin hafifletilebileceğini önermekte.”

Ya da, gece geç saatlerde telefonuna bakmayın. Söylemesi her ne kadar dile kolay olsa da…

Çeviren : Gültekin METİN
http://www.popsci.com/article/gadgets/nighttime-smartphone-use-can-sap-next-days-energy

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu