Evren Bir Hologram Olabilir

On yıllardır bilim insanları, herşeyin bize 3 boyutlu gözüktüğü ama aslında iki boyuttan oluşan evrenimizin devasa bir hologram olma olasılığını araştırıp durmakta.

Bu biraz zor bir ihtimal olabilir ama eğer doğruysa, o zaman bu durum fizikteki pek çok zor soruların cevabı olabilir ve bu yakın tarihte yapılan araştırmadan çıkan sonuçlar da, Standart Büyük  Patlama modeli gibi, Hologram Prensibinin de Evrenin Başlagıcını açıklama konusunda işe yaradığını düşündüren bazı kanıtlar sunmakta.

İlk kez 1990’lı yıllarda ortaya konulan hologram ilkesi, modern fizikteğin iki ana dalı olarak düşünülen, kuantum mekaniği ve genel göreliliği birleştirme girişimidir.

Yazının sonunda Life Noggin’in videosunda açıklandığı gibi, fikir şu; bir alan-uzay hacmine ait tüm bilgi, 2 boyutlu bir sınırda kodlanmış olabilir.

Bir karadeliği düşünün.. Bazı fizikçiler, karadeliğe giren herşeyle ilgili tüm bilginin, aslında olay ufku sınırında (event horizon) tutulduğunu düşünüyorlar.

Eğer bu ilkeyi evrenin geri kalan kısmına uygularsak, sizi, beni, tüm maddeleri oluşturan, bizi biz yapan tüm bilginin, 2 boyutlu bir sınırda kodlandığı ve 3 boyutlu ifade edildiği düşünülebilinir.

 Bu hipotezi kanıtlamak inanılmaz derecede zor olsa da, bu konu hakkında son 20 yılı aşkın süredir, 10.000’den fazla araştırma ve fikir yazılıp, yayınlanmıştır.

Bu yılın başında yapılan bir çalışma; evrenin, kozmik mikrodalga arka planına (Büyük Patlamanın Ardıl Işınımı-Afterglow) dayalı bir “hologram” olduğuna yönelik ilk doğrudan gözlemsel kanıtın ne olduğunu tespit ettiğini iddia etmektedir.

Peki, o zaman bu yeni ortaya çıkan tablo bize ne anlatmakta?..

Şimdi sizi bunları açıklayan video ile başbaşa bırakıyorum ve son olarak şunu belirtmeliyim ki; bu fikir, hipotezlerden bir tanesidir…

Çeviren:AylinER
http://www.sciencealert.com/here-s-what-scientists-mean-when-they-say-the-universe-might-be-a-hologram?utm_content=bufferaed87&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu