Dolgu Yok.. Kaplama Yok..

Bir Alzheimer İlâcının, Diş Oyuklarını Doğal Olarak Tedavi Etmeye Yardımcı Olduğu Tespit Edildi..

Son zamanlarda keşfedilen “Tideglusib” adlı bir ilâç sayesinde diş dolguları yakında tarih olabilir.

Tideglusib adlı bu ilâç, geçtiğimiz yıl bilim insanları tarafından Alzheimer hastalığını tedavi için geliştirildi ve ayrıca fareler üzerinde yapılan çalışmada da bu ilâcın, farelerde dişlerin doğal olarak yeniden eski halini almasına destek olduğu ve diş boşluklarını tedavi edebileceği tespit edildi.

Tigeglusib, diş siniri-pulpasındaki kök hücreleri uyararak çalışır ve yeni dentin kaynağıdır. Dentin, diş minesinin altında bulunan kollagen ve kalsiyum tuzlarından oluşan mineralize bir maddedir ve diş çürüğü ile de gider.

Dişler, dentini doğal olarak sadece belli koşullar altında, ek bir yardım almadan yeniden yaratabilirler.. Diş siniri, enfeksiyon (diş çürümesine neden olan) ya da travma ile karşı karşıya kaldığında dentin üretimi için harekete geçebilir.

Fakat o zaman bile, dişte, doğal olarak ancak çok ince bir tabaka oluşabilir.(bu genellikle çürümenin sebep olduğu oyukların–ki bunlar genelde derindir– onarımı için yeterli değildir) Tideglusib, dentinin oluşumunu engelleyen GSK-3 adlı enzimin faaliyetini durdurduğu için bu sonucu değiştirmekte.

2017 yılında yapılan araştırmada, araştırma ekibi, diş oyuklarına, “Tideglusib” adlı ilaca batırdıkları biyolojik olarak parçalanabilen (biyoçözünür) küçük süngerleri yerleştirirler. Tideglusib’li süngerler, dentin gelişimini tetikler ve 6 hafta içinde, hasar onarılır.

Süngerlerin kollagen yapısı erimiş ve geriye zarar görmemiş dişler kalmıştır…

Şimdiye kadar bu prosedür, sadece farelerin dişleri için uygulanmıştır.

Ancak, King’s College Londra Diş Enstitüsü’de profesör olan ve araştırmanın baş yazarı Paul Sharpe, The Telegraph’a verdiği demeçte şunları ifade etmekte: “Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik klinik araştırmalarda daha önce test edilmiş ve onaylanmış bir ilacın, diş tedavisine de olumlu yanıt vermesinden dolayı, bu imkandan klinikler hızla yararlanmalıdır düşüncesindeyim. Bizim bu sade ve yalın yaklaşımımız, bu ilacı, hem diş sinirlerini, hem de dentini koruyarak, büyük boşlukların doğal tedavisi için ideal bir klinik diş ürünü yapmaktadır.”

Çeviren : AylinER
https://www.sciencealert.com/alzheimer-s-drug-could-be-used-to-regrow-teeth-six-weeks

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu