Cihazlarla Çoklu İş Beyinde Çöküşe Neden Olabiliyor!

cihaz

PC’nizin başına oturdunuz ve bitmez tükenmez emaillerinizi okumaya tam başlayacaksınız ki, telefonunuz çalmaya başlıyor. Telefona cevap verir vermez, bu sefer de tabletiniz sizden ilgi bekliyor…

21.yüzyıldaki iş hayatı Whac-a-mole adlı deliklerden çıkan nesneleri bir ‘çekiç‘ yardımıyla vurarak puan kazanmaya dayalı elektronik oyun gibi anlarla dolu! Ama insanların ekranlar arasında gidip gelmenin bir etkisinin olmadığını düşündükleri çoklu iş, beyinde çöküşe neden olmakta!

 Araştırmacılar, insanların hem laptop, hem akıllı telefona, hem de televizyona aynı anda bakıp da gördüklerine odaklanıp, hatırlamaya çalışsalar da bu kadar çok şeye aynı anda odaklanmanın onlara yararsız olduğu ve onların tek bir alete bile odaklanamadıklarına inanmaktalar.

Bir araştırmada, 10 gönüllünin beyinleri esefhalogram adlı bir monitöre bağlanıyor ve onlara bakışlarını takip eden bir gözlük veriliyor. İlk aşamada, onlara televizyondan 5 dakikalık BBC’de yayınlanan bir vahşi hayat belgeseli izlettiriliyor ve onlardan seyrettiklerini olabildiğince hatırlamaları isteniyor.

Daha sonra, televizyondan bir başka 5 dakika daha seyrettiriliyor ama bu sefer onlara bir laptop da veriliyor ve Paris’de bir tatil için ayarlamalar yapmaları isteniyor. Son aşamada da, aynı işleri, tatil planında sürekli fikir değiştiren arkadaşından gelen çılgın mesajları akıllı telefondan cevaplamaları da isteniyor.

Bu Çoklu iş yaparken denekler, çok daha fazla ekran kullandıkları için onların bilişsel yükleri artıyor. Onlar sürekli ekranlar arasında değişim halinde oldukları için, televizyona bakmak için daha fazla vakit harcamalarına rağmen daha az bilgi ediniyorlar. Bilim insanları bunun nedenin; onların bir çeşit “mental çöküntü” haline  girdiklerini ve gördüklerini proses etmede zorlandıklarını düşünmekteler.

Bu araştırma, Copenhagen Üniversitesi’nde HeyHuman adlı  reklam ajansı ve Nörobilim Pazarlama Firması olan NeutroStrata için yapıldı. Çalışmayı yapan araştırmacılar, araştırmanın, az sayıda denekle yapılması ve emsal deneme yapılmamasından dolayı sınırlı bir deney olduğunu düşünmekteler.

Yine de araştırmadaki tespitler; farklı aletler arasında insanların dikkat bölünmesi yaşadıkları ve dikkat konusunda düşündükleri kadar iyi olmadıklarını gösteren daha önceki çalışmalarla aynı doğrultuda gözükmekte.

Ekim ayında yayınlanan bir İngiliz araştırma yazısında, yoğun bir şekilde çoklu iş yapan kişilerin beyinlerindeki karar verme ve dürtü kontrolü ile ilgili alan olan anterior singulat korteksteki gri maddenin azaldığının tespit edildiği yazılmıştı.

HeyHuman reklam ajansından Machen şunları söylüyor: “Şimdilerde mesajlaşma eşi görülmemiş bir seviyede. Kendimizi bitmek bilmeyen sabit bir dikkat dağınıklığı ortamı içinde hapsediyoruz.”

Çeviren: AylinER
http://www.thetimes.co.uk/tto/science/article4399475.ece

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu