Burçlar Değişmedi

Hayır, NASA Zodyak (Burçlar Kuşağını) Değiştirmedi ya da Yeni Bir Burç Eklemedi!

nasa

Tüm hafta boyunca Zodyaktaki burçların NASA tarafından değiştirildiğine dair makaleler ve  konulan linklere baktım. Bunun nasıl bir haber olduğunu ve insanların hafızalarının ne kadar kısa olduğunu düşünürken, aslında bunun  ne olduğunu hemen anlamıştım…

NASA haberleri hakkında oradan buradan bir kaç makale buldum; bir tanesi Yahoo’dan: “Burcunuz Değişti, NASA’ya Teşekkürler” başlığı ile yayınlanmıştı. İlk paragraf  bir kaç bilimsel hata ile doluydu:

Dramatik olmak istemiyoruz ama NASA yaşamlarımızı mahvetti. 3000 yıl içinde ilk defa burçları update etmeye, güncelleştirmeye karar verdiler. Bu, çoğunluğumuzun toptan bir kimlik krizi yaşayacağımız anlamına geliyor.”

Görünen o ki; değişimler, takımyıldızları gökyüzünde aynı pozisyonda olmadıkları ve bundan dolayı da yaklaşık ayda bir değişen yıldız buçları da ona göre değişmiş olması gerçeğinden yola çıkılmış. Buna ek olarak, işi daha da karıştıran şey; yeni bir burcun da bu olaya dahil olması. Doğum tarihleri 29 Kasım ile 17 Aralık arasında olanlar için “Ophiucus” Yılancı takım yıldızından adını alan “Yılan” adlı yeni bir burç oluşmuş.

Hayır… Bir kere, NASA burçları update etmedi, güncellemedi!” İkincisi, takımyıldızları değişmedi! Üçüncüsü de, binlerce yıl önce Yunanlılar tarafından belirlenen “Ophiucus takım yıldızıeskiden beri bilinen bir takım yıldızıdır.

Zodyak konusunda yazdığım bir makalede şunları söylemiştim:

Dünyanın da dahil olduğu gezegenler, güneşin etrafında bir yörüngede, yaklaşık aynı yörüngede dönmekteler. (yandan güneş sistemindeki gezegenlerin yörüngeleri düz gözükür) Dünyadan bakıldığında ise, Güneş etrafımızda yılda bir kere döndüğü gözükmekte ve biz buna “ekliptik” diyoruz. Gezegenlerin hepsi de gökyüzü boyunca o aynı rotada hareket etmekteler.

Dolayısıyla, tıkır tıkır, bir satin çalışması gibi Güneş de her yıl belirli zamanlarda  aynı takımyıldızlarından geçer. Siz bu takımyıldızlarının adlarını biliyorsunuz: Yay, Terazi, Akrep, İkizler… bunlar Zodyak’ın Takımyıldızları ya da Zodyak (Burçlarla ilgili) Takımyıldızları da diyebilirsiniz.”

Bu 12 Zodyak Takımyıldızı bir şekilde dünyada bilinse de pek çok ülke ve Uluslararası Astronomi Birliği, eski Babilliler ve Yunanlılarca bilinenlerin modifiye edilmiş bir versiyonunu  kabul etmekteler.

Aslında olay şu; güneş sadece 12 takımyıldızından daha fazlasından da geçiyor; bazılarının daha soluk yıldızları var ya da bazıları daha küçük ve bu yüzden de gözardı ediliyorlar. En büyüğü ise “Ophiuchus-Serepent-Bearer (Çok Büyük bir Yılanı Tutan Kişi)”. Bu gökyüzünde epey bir yer kaplayan çok büyük takımyıldızı. Aslında Güneş, “Akrep” takım yıldızından daha çok “OphiuchusYılan” takımyıldızında zaman geçirmekte. Ama akrebe benzer şekilde dizilmiş bu takımyıldızının yıldızları çok daha parlak.

Dolayısıyla, NASA  Ophiuchus’u eklemedi ve Zodyak Burçlar Kuşağını da değiştirmedi. Ophiuchus çok uzun zamandır burada fakat astrologlar tarafında gözardı edilmiştir.

Daha da kötüsü, sadece 13 adet zodyak yakımyılıdızı yok, bazı hesaplamalarla bu 21’e kadar çıkıyor. Sadece bu da değil. Dünya  aslında çok yavaş bir şekilde hareket ediyor ve yüzyıllar boyunca  bu yavaş hareket de güneşin takımyıldızlarında bulunduğu günlerini değiştirebiliyor. Eski Yunanda Mart’ın sonlarında doğsaydınız Koç burcundan olurdunuz. Halbuki bugün Siz Balık burcusunuz.

Peki ama bu haber neden şimdi birden ortaya çıktı?” diye sorarsanız cevabında bir ironi yatmakta. O da, herşeyin NASA’nın çocuklar için hazırladığı bir sayfa olan “SpacePlace” adlı sitesindeki (Ben bu siteyi çok beğeniyorum. Ailelere ve öğretmenlere bu sayfadan yararlanmalarını tavsiye ederim. Çocukların anlayacağı seviyede, anlaşılır ve eğlenceli bir site) bir makaleden kaynaklanması… SpacePlace sitesinde yayınlanan  “TakımYıldızları ve Takvim” adlı bir makale uzun süredir bu sitede yayındaydı. Ancak bu makale Ocak 2016 tarihinde güncellendi ve muhtemelen de bu astrologların ilgisini çekti. Bana kalırsa bilgileri doğru düzgün okumayan ve değerlendirmeyen birileri de “NASA burçları değiştirdi” diye bir bilgi ortaya koydu…

Ancak bu ilk defa olmuyor.  Yaklaşık aynı şey, 2011 yılında da haber olmuştu…

Çeviren: AylinER
https://www.newscientist.com/article/2107207-no-nasa-hasnt-changed-the-zodiac-signs-or-added-a-new-one/?cmpid=SOC%7CNSNS%7C2016-Echobox&utm_source=Twitter&utm_medium=Social&utm_campaign=Echobox#link_time=1475011292 ‘den derlenip, çevrilmiştir.

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu