Botoks’un Merkezi Sinir Sistemine Ulaşımı

Yeni Araştırma Botoksun Merkezi Sinir Sistemine Nasıl Girdiğini Gösteriyor.

Yeni araştırma, bilim insanlarının estetik ameliyatlarda kullanılan bazı tesirli toksinlerin merkezi sinir sistemine nasıl kaçtığını bulmasıyla, en ağır botokslu yüzlerin bile kaşlarını çattırabilir.

Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar Botoksun (ayrıca Botulinum nörotoksin serotip A olarak da bilinir) sinirlerimiz aracılığıyla merkezi sinir sistemimize nasıl geri taşındığını ortaya çıkardılar.

Botoks (en çok kırışıkları düzeltme yeteneğiyle tanınır) aşırı aktif kasların tedavisinde ve spastisitede, bölgesel ve uzun vadeli felç geçirterek, son derece faydalı olmuştur.

UQ Quennsland Beyin Enstitüsü laboratuvarı lideri Profesör Frederic Meunier, insanların en ölümcül nörotoksin olan Botoksu onlarca yıldır, estetik amaçlarla çeşitli şartları tedavi için kullandıklarını söyledi.

Profesör Meunier “Toksinin son derece etkin oluşunu dikkate alırsak, enjekte edilen bazı toksinlerin sinirler aracılığıyla seyehat etmesi endişe verici”dedi.

Bununla birlikte, Botoksun kullanım için güvenli olduğunu öneren, bugüne kadar böylesi bir taşınmaya atfedilen istenmeyen bir etki raporlanmadı” dedi.
botoks

Şimdiye kadar Botoks kullanımına dair herhangi tıbbi bir yan etki bulunmamasına rağmen, oldukça aktif bu toksinin, merkezi sinir sistemine nasıl seyahat ettiğini bulmak çok önemlidir. Çünkü bu geçit aynı zamanda West Nile ve Rabies virüsleri gibi diğer patojenler tarafından çalınmış durumdadır.

Bu geçitin detaylı bir şekilde anlaşılması, bazı hastalıkların tedavisine öncülük etmesine olanak sağlayacaktır.”

Profesör Meunier’in laboratuvarından doktorasonrası araştırma arkadaşı Dr. Tong Wang, toksinin çoğunluğunun, merkezi sinir sistemine ulaşmak üzere indirgendiği hücresel bir çöplüğe taşındığını keşfetti.

Dr. Wang “İlk defa, sinirlerimizde yüksek hızda gezinen Botolinum toksininin tekil moleküllerini görüntüleyebiliyoruz.”,dedi.

Bazı aktif toksinlerin bu rotadan kaçmayı başardığını ve komşu hücreleri zehirlediğini gördük, yani bunu daha da detaylı incelemeli ve nasıl olduğunu bulmalıyız.”

Botoks tabiatta doğal olarak bulunan kaynaklardan türetilmektedir.

Çeviren : Gültekin METİN
http://neurosciencenews.com/botox-cns-neuroscience-1962/

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu