Bir Sarmal Üstüne Yeni Bir Sarmal

Heliks (Sarmal)

Tek Perversiyonlu Hemi-yarıheliks

Çoklu Perversiyonlu Hemi-yarıheliks
Capture

DNA’nın, koçun boynuzları, ve denizkabuklarının şeklini oluşturan Doğanın ünlü burgulu heliks-sarmal formasyonu,hemiheliks— orijinal yapının tersi sarım– yapmaya ayarlanabilir. Perversiyonlar bir hemiheliksteki yön değişimleridir.

Doğa bol miktarda mükemmel hemihelikslerle doludur.Bu hemileliksleri hayvanların boynuzlarında ve deniz kabuklarında, DNA ve bitkilerin taze asma filizlerinde görebilirsiniz.Ancak, heliks formasyonu karmaşık bir hal alabilir: Bazı durumlarda heliks büyüdükçe, rotasyonun yönü de tersine dönebilir.

Sonuçta ortaya çıkan yapı hemiheliksin üstüne binebilir ve siz bu durumu daha önceden ters yüz olmuş, dönmüş diğer yöne burgulanmış telefon kablonuzu çözerek   deneyimlemiş olabilirsiniz.

Harvard Üniveristesi Uygulamalı Mekanik Bölüm’ünden Prof. Katia Bertoldi ve meslektaşları bu hemihelikslerin nasıl oluştuğunu kendi gözleri ile görmek istemişler ve bir deney yapmışlardır. Deneyde,bir  silikon lastiği gerip, diğer bir silikon lastiğe yapıştırıp, ikisini birlikte serbest bırakırlar.Araştırmacılar, birbirine yapışmış lastik parçalarını uyumlu hale getirerek, çok çeşitli şekiller oluşturabildiler. Bundan ortaya çıkan sonuçları da 23 Nisan tarihli PLOS ONE adlı dergide yayınladılar. Bu deneyin videosunu şu adresten seyredebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=oaK7CADFOwQ&feature=share&list=UU8YehF3ubdf1HMijXfwPTag&index=2)

Şeritler, heliksler oluşturmak için dönmeden  önce çok daha kalındılar.Daha düzgün kare enine çapraz kesitler daha güçlü burgularla kendilerini bir yada pek çok düzenli, belirli aralıklarla ayrılmış hemiheliksler yaparak saldılar.

Bertoldi bunun için şunu söylüyor: “Bu bükülme ve burgu arasındaki kısa bir çekişme.” Bertoldi ve meslektaşları diğer üç boyutlu nesneler bu aynı ger-bırak deneyim nasıl uygulanabilir’i görmek için bu sefer de dikdörtgen lastik parçaları üzerinde çalışıyorlar.

 

Spiral bağ

Spiral, sarmal bir yapı yaratmak için, bir silikon şeridini (kırmızı) daha uzun olan (mavi) şeride kadar uzatıp, geriyorsun ve iki çift Captureşeridi birbirine yapıştırıyorsun ve sonra bırakıyorsun. Kordonların boyutlarına bağlı olarak,çift şerit salıverildiğinde bir heliks-spiral ya da hemiheliks şekli oluşur (şekilde olduğu üzere.)

Şekil konuları

Yöndeki değişimler ya da perversiyonlar,bir heliksteki hemiheliks yön değişim sayısı bağlı şeritlerin dik kesitlerine bağlıdır.(Aşağııda gösterilmiştir)

Araştırmacılar, daha fazla perversiyon için eni sabit tutarak (mavi: 3mm, kırmızı: 1.89mm)şeritlerin kalınlığını azaltmışlardır.

 Capture

https://www.sciencenews.org/article/new-twist-twist ‘den Türkçeye AylinER tarafından çevrilmiştir.

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu