Bilim İnsanları Dinin de Tıpkı Seks, Uyuşturucu ve Aşk gibi Aynı Alanları Tetiklediğini Buldular

Dini ve ruhani deneyimler dünyada pek çok kişi üzerinde çok derin etkiler bırakmaktadır. Bir grup nörobilimcinin yaptığı yeni bir araştırma, bu insanların hissettikleri şeyin beynin “ödül devre”lerinin aktive edilmesiyle oluştuğunu göstermektedir. Beyindeki bu ödül devreleri zevk alma yeteneğimizi kontrol eder ve seks, uyuşturucu, müzik ve aşk ile ilgili alandır.

Utah Tıp Fakültesinden Doktor Jeff Anderson şöyle dedi: İnananların manevi, ilahi ya da yüce diye tanımladıkları deneyimlerde beynin nasıl bir rol aldığını daha yeni anlamaya başladık. Son birkaç yıldır, beyin görüntüleme teknolojileri çok gelişti ve pek çok sorumuza cevap vermeye başladı.

Beynin ruhani duyguları nasıl proses ettiğini anlamak için bilim insanları 19 kişiden oluşan ve düzenli olarak kiliseye giden bir Mormon grubu( 12 erkek 7 kadından oluşan üyeler daha önceden misyonerlik görevindeydi)incelemeye aldılar. Araştırmacılar 20-30 yaş aralığında olan bu kişilerin manevi duygular hissetmesini sağlayarak, fMRI ile beyinlerini incelediler.

Manevi duygular hissedebilmeleri için deneklere Mormon kilisesinden videolar gösterildi. Mormon ve diğer dini liderlerin sözleri tekrarlandı. Mormon kutsal kitabından bilindik pasajlar okumaları sağlandı.

Araştırmacılardan Doktor Michael Ferguson şöyle dedi: “Deneklerimizden bir kurtarıcıyı, sonsuzluk için aile yaşamlarını, cennette alacakları ödülleri düşünmelerini istediğimizde, beyinleri ve vücutları fiziksel olarak tepki verdi.”

Denekler ruhani duygular içinde olduklarını söylediklerinde, huzurlu, samimi hissettiklerini söylediler ve hatta gözlerinden yaşlar geldi. Daha derin nefesler aldılar, kalp atışları hızlandı.

Bu çalışmanın sonuçlarının önemi nedir?

Jeff Anderson şöyle dedi: İnsanların, herkesi etkileyen iyi ya da kötü kararları almalarında belki de en etkili şey dini deneyimdir. Bu kararları almak için beyinde neler oluştuğunu anlamak gerçekten çok önemlidir.

Diğer dinlerdeki insanlarda da aynı sonuçların gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Anderson buldukları şeyin bir uygulamasının da dini radikalizm ve aşırılık çalışma alanlarında olduğunu söyledi.

Uyumsuz dini deneyimler de aynı uyaran tarafından şekillenebilir.

Denekler bu çalışma hakkında ne hissediyorlar?  Deneklerden biri olan Auriel Brunsvik Peterson, fMRI tarama sonuçalrını görünce kendini onaylanmış hissetti ve şöyle dedi:

 “Nihayet, bir şeyler hissediyor olduğuma ve bu konuda deli olmadığıma dair küçük de olsa fiziksel bir kanıtım var. Bu göstermektedir ki, keyifli, hayat değiştiren, özel ve farklı bir şeyler yaşıyoruz.”

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
http://bigthink.com/paul-ratner/your-brain-on-god-scientists-find-that-religious-ecstasy-affects-same-part-of-brain-as-sex-drugs-and-love?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1485968992

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu