BEYİNDEN BEYİNE BAĞLANTI

BEYİNDEN BEYİNE BAĞLANTI SAYESİNDE DÜŞÜNCELERİ KONTROL ETMEK MÜMKÜN 

brain-power İnsanlar konuştukları dili bir kenara koyup düşüncelerini, fikirlerini ve açıklamalarını düşünce yoluyla direk aktarabilse iletişim kurmak çok daha kolay olabilirdi. Bilim insanları, beyinden beyine olan bu anlık iletişimin bilgisayarlar yardımıyla gerçek olabileceğini ifade etti.

Washington Üniversitesi’nde araştırmacılar, bir kişinin düşüncesini bilgisayar aracılığıyla yaklaşık 1 km uzaklıkta oturan kişiye ileterek, onun el hareketini kontrol edebildiğini gösterdi.

İlk kez 2013 Ağustos’ta, beyinden beyine bağlantı kurulmasının mümkün olduğu gösterilmişti. Ancak şimdilerde bu teknolojinin çok daha zor testlere tabi tutulduğu, gerçek hayatta da kullanılabilir hale gelmesine az kaldığı söyleniyor.

Düşünce akışını sağlayabilmek için, düşüncesi gönderilecek kişi, beyin sinyallerini algılayıp bilgisayara aktarabilen sensörler ile donatılmış bir başlık kullanıyor. Bilgisayar beyin dalgalarını çözümleyerek, ikinci kişiye elektrik sinyali olarak iletiyor. İkinci kişi ise, üst kısmında transkraniyal manyetik uyarım cihazı bulunan bir başlık kullanıyor. Bu cihazın elektro manyetik bobini de beynin el hareketini kontrol eden bölümüne yakın olarak yerleştiriliyor. Birinci kişi diğerinin elinin oynamasını düşündüğünde; bu beyin sinyali ikinci kişide, ani bir el hareketi olarak açığa çıkıyor.

mind-meld*Washington Üniversitesi’nden Darby Losey (soldaki) düşünceleri ile Jose Ceballos’un (sağdaki) elini kontrol etmek için beyinden beyine teknolojisini denedi. 

Araştırmacılar gönüllü üç çift ile bu teknolojiyi teste tabi tuttular. Sinyal gönderici ve alıcılar üniversitenin birbirinden 1 km uzaklıktaki ayrı binalara yerleştirildi. Sinyal göndericiler basit bir bilgisayar oyunu karşısında elektronik başlıkla otururken; oyun içerisinde görevleri korsan bir gemi tarafından kuşatılmış bir şehri korumaktı. Ancak her hangi bir tuşa basma izinleri yoktu; yalnızca düşünerek oyunda yer aldılar.

Oyunun kontrolü diğer binada olan sinyal alıcılarının elindeydi. Beyinden beyine teknolojisinin başarılı olması için; alıcının göndericiden gelen sinyal doğrultusunda oynaması gerekiyordu.

Her çift eşit derecede başarı sağlayamadı. Başarı oranı %25-83 arası değişiklik gösterdi.

*Sinyal gönderici elektronik bir başlık kullandı.

Araştırmacılara göre; yakın bir zamanda, bir kukla gibi başka birisinin düşüncelerini kontrol etmek mümkün görünmüyor. Ancak, insan beyninin ürettiği dalgaları daha iyi çözümlemek ve bu dalgaları karşı beynin daha net algılayacağı elektrik sinyaline dönüştürmek adına çalışmalar planlanıyor. Bir gün öğretmenin öğrencisine anında bilgi aktarımı sağlayacak düşünce transferinin yapılabileceği ümit ediliyor.

Washington Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü olan bu çalışmanın yaratıcılarından Chantel Prat şöyle bir açıklamada bulundu: “Alanında çok iyi, ancak iyi öğretemeyen bir mind-meld-senderbilim insanı düşünün!  Karmaşık bilginin aktarımı kolay degil çünkü şu an konuştuğumuz dil ile sınırlıyız.”

Prat ve diğer araştırmacı arkadaşları, bu teknolojiyi aynı zamanda, insanların uyanık ve tetikte kalmasını sağlayacak hale uyarlamaya gayret ediyorlar. Örneğin; uykulu bir pilotun yaydığı beyin dalgalarının, yardımcı pilotun daha çok tetikte olmasını sağlaması gibi…

*Bu çalışma 5.11.2014te Journal Plos One’da yayımlanmıştır.

Çeviren : Hasan Basri AKŞEHİRLİ
http://www.livescience.com/48694-instant-brain-to-brain-communication.html

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu