Bayanlar: Yaşa Bağlı Beyin Lezyonlarını Durdurmazsınız, Ama Onları Yavaşlatabilirsiniz!

Yaşlılık Boyunca Beyinlerini Güçlü ve Sağlam Tutmak İçin Kadınlar Ne Yapabilirler?

lozyon

Büyükanneler rutin egzersizlerine ağırlık kaldırmayı da eklemeliler… Araştırmacılar, ağırlık çalışmasının yaşlı kadınlardaki bazı beyin yaşlanma hallerini engelleyebildiğini tespit ettiler.

Beyinlerimiz yaşlandıkça, düşüşe geçer, zayıflar. Ancak, bu düşüşün, zayıflamanın hangi noktada başladığı ağırlıklı olarak kişinin biyolojik yaşına göre değişse de, bu, yediklerimiz ve egzersizle bedenimizi nasıl koruduğumuza bağlı olarak değişebilir.

Bu konuda yapılan bu son araştırma, Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi, Yaşlanma, Hareketlilik, Bilişsel Sinirbilim Laboratuvarının yöneticisi ve fizik tedavi profesörü Teresa Liu-Ambrose’un öncülüğünde  gerçekleştirilmiştir.

Liu-Ambrose ve ekibi, beyninde beyaz madde lezyon ilerlemesi gösteren kadınların, bazı direnç eğitimiyle beyinlerindeki bu süreci yavaşlatıp, yavaşlatamayacaklarını görmek istediler. Beyaz madde lezyonları, beyinde büyüdükçe ve çoğaldıkça, bellek ve düşünme becerilerinin zayıflamasına ve azalmasına neden olabiliyor. Ancak, Liu-Ambrose, bu yaptığı araştırma ile tıpkı kas gibi, beyaz maddeyi de güçlendirip, güçlendirmeyeceklerini araştırdı.

Araştırmacılar, yaşları 65-75 arası 54 kadını üç gruba ayırdılar. Bir grup, haftada 1, diğer grup haftada 2 kuvvet geliştirme/ağırlık antremanı, üçüncü grup da haftada 2 kere esneme ve denge antremanı yaptılar. Kadınlar bu antremanlara bir yıl boyunca devam ettiler.

Bir yılın sonunda, kadınların antremanlara başlamadan önce yapılan beyin taramaları ile şimdiki beyin taramaları karşılaştırıldı. Araştırmacılar, beyin lezyonlarındaki sayının her gruptaki kadında arttığını ve büyüdüğünü tespit ettiler. Ancak, ikinci grupta olan ve haftada iki kere ağırlık çalışan kadınlarda belirgin bir şekilde büyüme daha az görülmekteydi. Ayrıca, araştırmacılar, bu ikinci grubun daha hızlı ve daha düzgün yürüdüklerini de tespit ettiler.

New York Times’a verdiği demeçte Dr. Liu-Ambrose, kadınlar için en önemli şeyin “minimum egzersiz eşiğinin sağlanması gerektiğini dile getirdi. Bu da kadınların haftanın sadece bir gün değil, en az iki gün egzersize-ağırlık çalışmaya gitmeleri anlamına gelmekteydi.

Bu araştırmanın tek eksiği, araştırmacıların, bu beyin lezyonlarını yavaşlatmada neyin neden olduğunu ve bu gruplar arasında bilişsel anlamda bir farklılık olup olmadığını tespit edememeleridir. Araştırmacılar, sadece egzersizlere dayalı olarak gerçekleşen fiziksel değişiklikleri gözlemlediler. Yine de bu çalışmanın sonuçları bize halâ şunu söylemekte: “Egzersiz sağlığınızı önemli bir şekilde değiştirme yetisine sahiptir.”

Çeviren: AylinER
http://bigthink.com/ideafeed/weight-lifting-may-help-older-women-to-halt-brain-aging?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1482934294

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu