Aşırı Kahve Tüketimi

Bir kahve, bir kafeinli içecek ve de bir enerji içeceği tüketmek Güney Caroline’dan bir gencin ölümüne yol açtı. Genç, bunları tükettikten 2 saat sonra öldü. Bu durum, aşırı doz kafein riskleri hakkındaki uyarıları da tetikledi.

Davis Allen Cripe 26 Nisan’da olası bir kalp ritim bozukluğuna yol açtığı için kafein kaynaklı kardiyak vakası nedeniyle öldü.

Cripe ölmeden 2 saat önce bir kafe latte, büyük boy bir Diyet Mountain Dew ve de bir enerji içeceği içti.

Richlan Bölgesi Adli Tabibi Gary Watts bu tür vakaların oldukça sıra dışı olduğunu söyledi. Watts: “Çok hızlı bir şekilde kafeini içmesi kalbini etkiledi ve enerji içeceğini de içtikten 15 dakika sonra öldü” dedi.

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu yetişkinlerin günde 400mg dan fazla kahve tüketmemeleri gerektiğini söylüyor, ki bu da günde 4-5 fincan kahve demek.

Yetişkinler kahve tüketimlerine dikkat etmeli ve bu arada da çocukların ve yetişkinlerin kahve tüketimindeki riskleri konusunda farkındalıklı olmalılar. Çocuklarımıza kafeinli içeceklerin zararı hakkında bilgilendirme yapmalıyız.

Ölen gencin babası oğlunun ilaçlar ve alkol konusunda çok dikkatli olduğunu, ama yine de bir araba kazasından değil de, enerji içeceği yüzünden öldüğünü söyledi.

Enerji içecekleri alkolsüz içecekler endüstrisinde çok az yer kaplasalar da, gençler arasında çok yaygın. Uzmanlar enerji içeceklerindeki yüksek kafein konusunda endişelerini dile getirdiler. Bu içeceklerin gençlerde kalp ritmi bozukluklarına ve yüksek kan basıncına neden olabileceğini söylediler.

2012 Tüketici Raporları araştırmasına göre enerji içeceklerinde 240 mg a kadar kafein bulunabilir.

çeviri: Sıdıka Özemre

Kaynak: https://sg.news.yahoo.com/us-teen-dies-caffeine-overdose-004737947.html

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton