Amigdalanın Direk Uyarılması Hafızayı Güçlendirebilir

Bilim insanlarının yeni bir bulgusuna göre, hafıza ve duygusal davranışların düzenlenmesinden sorumlu amigdala, deneğe resimler gösterilmesinden hemen sonra direk olarak elektriksel uyarılırsa, resimleri sonraki gün hatırlama olasılığı çok daha yüksek oluyor.

Bilim insanları, birkaç dakikadan fazla süren hafıza artışına yol açan elektriksel beyin uyarımının insanlarda ilk defa kullanıldığını söylüyorlar. Deneğin sadece uyarıldığı görüntüleri tanımasının kolaylaştığı, ama kontrol görüntülerinin tanınmasında her hangi bir artış olmadığı görüldü. Deneyler Emory Üniversitesi Hastanesi’nde, kafataslarının içi görüntülenen 14 epilepsi hastası üzerinde yürütüldü.

Cory Inman: “Daha sonra daha iyi hatırlanacak anıları etiketleyebildik. Belki bir gün bunu bir cihaz içine koyarak travmatik beyin hasarları ya da nörodejeneratif hastalıklarla bağlantılı hafif bilişsel bozukluk yaşayan hastalarda kullanabiliriz. Ama şimdilik sadece bilimsel bir bulgu; tedavisel bir süreç değil.”

Bu bulguları, hafızanın güçlendirilmesi için bir adım olarak görüyoruz. Zamanın özgüllüğü başka deneyleri de mümkün kılıyor. Çünkü biliyoruz ki, bir görüntüden diğerine bir “taşınma etkisi” söz konusu değil.

Yerleştirilen bir cihaz ile sürekli akım verilmesi demek olan, Derin Beyin Uyarımı (DBU), Parkinson gibi hareket bozukluklarının görüldüğü hastalıkların tedavisinde kullanılan klinik bir metottur. Ayrıca depresyon gibi psikiyatrik koşullarda da kullanılır.

Duygusal tepkiler ve korkuyla bağlantılı öğrenme üzerinde amigdalanın anahtar rolü üzerinde çok çalışmalar yapıldı. Emory’deki bilim insanları da amigdalanın düşük akımlarda uyarımının (0.5 miliamper) duygusal tepkilere, kalp atımının hızlanmasına yada herhangi bir uyarılmaya yol açmadığından emin oldular. Çalışmaya katılanlar, çalışmanın her hangi bir aşamasında uyarımı fark etmediklerini söylediler.

Araştırmacılar, hafıza ile ilgili alana çok yakın olmasından dolayı hipokampüsün direk uyarılmasından kaçındılar. Bunun, bir bilgisayarın ana kartına elektrikli tel sokmaya benzeyeceğini söylediler.

Joseph Manns: “Amigdalayı seçmemizin sebebi, onlarca yıldır fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, amigdalanın hafızayla ilgili diğer bölümler arasında düzenleyici rolü olduğunu görmemizdir.” Manns ve arkadaşları farelerde elektriksel amigdala uyarımının, görüntüleri daha sonra tanımayı kolaylaştırdığını göstermişlerdi. İnsan deneyleri ise farelerde uygulanan bu deneye benzetmek üzere uygulandı. Deneye katılanlara ilk olarak 160 nötr görsel gösterildi. (mesela duygusal yüzler gösterilmedi) Deneklerden bu görsellerin iç mekana mı yoksa dış mekana mı ait olduğuna karar vermeleri istendi. Görsellerden yarısında denekler, ekranda her görsel kaybolduktan sonra 1 saniye uyarım aldılar. Uyarım aldıkları ve almadıkları görseller hakkında hemen test edildiler. Diğer yarısı ise sonraki gün test edildi. 40 tane yeni aldatıcı görsel kullanıldı. Uyarımın, hemen tanıma üzerindeki etkisi istatiksel olarak çok güçlü değildi. Ama sonraki günkü etkiler çok netti.

Mann: “Bir cihazla yolumuza devam etmeden önce, hafıza modülasyonuyla ilgili beynin içsel mekanizmasını anlamak istiyoruz.”

Çeviren : Sıdıka ÖZEMRE
https://medicalxpress.com/news/2017-12-amygdala-human-memory.html

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu