HER AMERİKALININ YEMEYİ BIRAKMASI GEREKEN 10 YASAKLI GIDA

DİKKAT!

Amerika’da satılan pek çok yiyecek, zararlı katkı maddeleri, büyüme geliştiriciler, genetik olarak tasarlanmış bileşenler ya da diğer tehlikeli usullerden dolayı diğer ülkelerde çoktan yasaklanmıştır.

 Bu Yasaklı Gıdalar Nelerdir ve Sağlık Riskleri Nedir?


1.ÇİFTLİKTE ÜRETİLEN SOMON

gıda1

 Tamamen doğal olmayan yemlerle yetiştirilmekte (genetik olarak tasarlanmış karışımların içerdiği) ve onlara toksik antibiyotik, vitaminler, ilaçlar ve insanlar için güvenli olmayan kimyasal karışım verilmekte.

Çiflik Somonu ile Vahşi Doğada Yetişen Somon Karşılaştırması: 

 • Çiftlik somonu vahşi doğada yetişene göre daha yağlı ve %50 daha az sağlıklı omega-3 ve daha az protein içermekte.
 • Çiftlik somonu vahşi doğada yetişene göre zararlı birleşen seviyeleri daha yüksek. Örneğin; poliklorlu bifeniller, dioksin-zehirli aromatikler, toksafen-böcek zehiri, dieldrin-böcek öldürmede kullanılan kimyasal, civa.
 • Çiftlik somonu vahşi doğada yetişen kadar pembemsi bir renge sahip değil. Sebebi; petrokimyasallardan üretilen sentetik akstaksantin.
 • Çiftlik somonu vahşi doğada yetişene göre somon anemi virüsü, somon alfavirüs, ve balık reovirüsü de dahil ölümcül balık virüsüne yakalanma olasığı daha fazla.
  RİSKLER:  Çiflik somonundan gelen toksinlerin %99’u vücudunuzda biyobirikim yapabilir ve bebeğinize geçebilir ve sonra da emzirdiğiniz sütünüze karışabilir.
  NEREDE YASAKLI:  1975’de Avusturalya. 2006’ da Yeni Zelanda ve Rusya.

2.GENETİK OLARAK ÜRETİLEN PAPAYA:

gıda2

Çoğu Havai Papayası artık genetik olarak üretilmekte ve bunun sebebi de sert çekirdekli halkalı leke virüsüne( 1990’larda Amerikadaki mahsülleri tehdit eden bir virüs) karşı dirençli olması.

2004 yılında Havai, genetik olarak tasarlanmış karışımların, papaya mahsülünü geniş çapta etkilediğini bildirmiştir.

2009 yılında, Big Island ve Oahu’daki yaklaşık 20bin papaya çekirdeğine genetik olarak tasarlanmış karışımlar bulaşmıştır.

RİSKLER:
Genetik olarak tasarlanmış gıdalarla beslenen  hayvanlar çok çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır.Örneğin; bağırsak hasarı, çoklu organ hasarı, büyük çapta tümörler, doğum kusurları, yavrudan sonraki 3 neslin tamamına yakın kısırlık.
NEREDE YASAKLI:    Avrupa Birliği.

3.HAYVANLARIN BÜYÜMESİNİ HIZLANDIRAN RAKTOPAMİN’Lİ ETLER

gıda3

Raktopamin, Paylean ya da Optaflexx olarak da bilinir. Adrenalin benzeri etki gösteren ve  çiftlik hayvanları için  kullanılan çok güçlü lipolitik etkili, protein üretimini uyaran, Clenbuterol, Cimeterol gibi maddelerin içerdiği beta-agonist ilaçlar.(esasen astımı tedavi için kullanılır)

Amerika’da Raktopamin, halen kas geliştirici olarak, domuzların %45’inde, büyükbaş hayvanların %30’unda ve hindilerde de yüzde bilinmiyor kullanılmakta.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Veteriner Michael W. Fox’a göre süpermarketten aldığınız etin içinde %20’ye varan ölçüde raktopamin bulunmakta.

1998’den beri 1.700 den fazla insan, ilaçlarla yetiştirilen domuzları yemelerinden dolayı zehirlenmiştir. 2013 Şubat’ında Rusya, raktopamin izlerine rastladığı kırmızı et ve domuz etinin Amerika’dan ithalini uzun süreliğine yasakladı.

4.İÇECEKLERDEKİ ALEV-GECİKTİRİCİ
gıda4

Bromlu sebze yağı, kimaysal şirketler tarafından  esasen     “alev-geciktirici” olarak pantenti alınmıştır ve alev geciktirici, Amerika’da, ayrıca, limon-aromalı gazozlarda ve spor içeceklerinde bulunmaktadır.

Genellikle; MountainDew, Sunkist, Powerade, Fanta, Gatorade, Fresca, Squirt gibi içeceklerde bulnur.

RİSKLER:
Brom zehirlenmesi, cilt kızarması, dökülmesi, sivilce, iştah kaçması, yorgunluk, kardiyak aritmileri olarak açığa çıkar. Ana organlardaki hasar, doğum kusurları, büyüme problemleri, şizofreni ve duyma kaybı ile ile ilişkilidir.

Vücuddaki iyotun alıcı bölgelerdeki işlevini engelleyerek, iyot eksikliğine, hipotiroid, otoimun rahatsızlıklara neden olur.

 NEREDE YASAKLI:
Avrupa: İngiltere, İsviçre, Fransa, Yunanisan, Almanya, ; Hollanda, Macaristan, İtalya gibi pek çok Avrupa Ülkesi’nde ve Japonya’da

 1. YAPAY GIDA RENK VE BOYALI İŞLENMİŞ GIDALAR
  gıda5

3000’den fazla gıda katkısı—koruyucular, aromalar, renkler, ve diğer sentetik bileşenler— bebek mamaları ve küçük çocuklara yönelik yiyeceklerinde dahil olduğu Amerikan gıdalarına eklenmektedir.

2009’da, İngiliz Hükümeti,yıl sonuna kadar gıda boyalarını kullanmayı bırakmalarını şirketlere tavsiye etmiştir. Avrupa Birliği’nde, çoğu gıdanın üzerinde gıda boyası içerdiğine dair uyarı olması gerekliliği mevcuttur.

“Kırmızı40, sarı5, sarı6, mavi2” Amerika’da en çok kullanılan popüler boyalardır.

Genellikle, makarna ve peynir ve çedar peyniri aromalı krakerler ve Jell-O ve çocuklar için pek çok kahvaltılık gevrekte bulunur.

RİSKLER:
Bu rengarenk katkılar konusunda yapılan araştırma, bu boyalar;davranış, kanser, kusurlu doğum, çocuklarda alerji tarzı hiperhassasiyet şeklindeki reaksiyonlarla ilişkilendirilmekte.
NEREDE YASAKLI:  Norveç, Avusturya.

6.ARSENİKLİ TAVUK
gıda6

Amerika’da hayvanları beslemede Arsenikli ilaçlar kullanılmaktadır.Çünkü, hayvanlar bu şekilde daha çabuk büyüyor ve eti daha pembe ve taze gösteriyor.

 2007’de, Amerika’da yıllık 9 milyar pilicin %70’i halen arsenikli ilaç olan Roxarsone ile beslenmektedir.

2011’de, Pfizer İlaç Firması, pazarda halen diğer pek çok ilaç olmasına rağmen, Roxarsone adlı ilacı gönüllü olarak satmayı durdurduğunu duyurmuştur.

RİSKLER:
Kronik arseniğe maruz kalma; kansızlık, başağrısı, deri lezyonları, düşük tansiyon, şeker hastalığı riskinin artması, yüksek düşük riski,ölü doğum, düşük doğum ağırlığı ve bebek ölümlerine neden olabilir.

NEREDE YASAKLI:  Avrupa Birliği

 1. POTASYUM BROMATLI EKMEK
  gıda7

Kromlu un ile potasyum bromate “zengileştirilmiş”tir.  Ticari fırınlar-pişirme şirketleri bu maddenin hamuru daha elastik yaptığını ve ekmek kancasında daha iyi şekilde kaldığını iddia etmekteler.

Bu madde genellikle,  sandviç ekmeğinde, dürümde, ekmeklerde, galeta unlarında-peksimet tozlarında, simitlerde bulunur.

RİSKLER:
Potasyum bromat böbrek ve sinir sistemi bozukluğu, tiroid problemleri, gastrointestinal rahatsızlık ve kanser ile ilişkilendirilmekte.

NEREDE YASAKLI:  Kanada, Çin, Avrupa Birliği

 1. OLESTRA/OLEAN (Kalorisiz, yağsız, kolestrolsüz Yağ İkame Maddesi-)
  gıda8

Olestra, aka Olean Procter &Gamble tarafından üretilmiş bir kalorisiz ve kolestrolsüz yağ ikame maddesidir, katı yağ yerine kullanılır ve yağsız çerezlerde bulunur. Bu maddeyi FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) 1996 yılında onaylamıştır.

Time  dergisi Olestra’yı en kötü 50 buluştan bir tanesi olarak adlandırmıştır. Genellikle cips ve patates kızartmalarında bulunur.

RİSKLER:Olean ile yapılan papates cipsleri ile beslenen fareler kilo alır. Sahte yağ; ishal, karmplar, sızıntılı bağırsak sendromu, ve yağlı ve anal sızıntı içeren kötü bağırsak reaksiyonları oluşturur.  Karotenoyid ve A,D;E gibi yağda çözünen vitaminlerin tükenmesine neden olur.

NEREDE YASAKLI:  İngiltere, Kanada.

 1. BHA ve BHT (SENTETEİK ANTİOKSİDANLAR) KORUYUCU MADDELERİ
  gıda9

BHA (BULİTELLENMİŞ HİDROKSİANİSOL) VE BHT (BULİTELLENMİŞ HİDROKSİTOLUEN) katı yağların bozulmasını önlemek için kullanılır.

Genellikle, bira, kahvaltılık tahıl ürünlerinde, sakızlarda, bitkisel yağlarda, patates cipslerinde, fındıklı karışık kuruyemişlerde tazeliğini muhafaza etmek için kullanılmaktadır.

BHA, farelerde kansere neden olduğu bilinmektedir ve insanlarda da kansere neden olmaktadır.

RİSKLER:
BHA alerjik reaksiyonları ve hiperaktiviteyi tetikleyebilir, BHT ise organ sistemlerinde zehirlenmeye neden olabilir.
NEREDE YASAKLI: Avrupa Birliği ve Japonya.

 

 1. rBGH’Lİ (GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ SIĞIR BÜYÜME HORMONU)SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
  gıda10

rBGH, ineklerin hipofiz bezlerinde meydana gelen olan sığır büyüme hormonun sentetik versiyonudur ve kullanılmasının nedeni süt üretimini çoğaltmaktır.

Genellikle süt ve süt ürünlerinde bulunur.

ABD merkezli, tarım ilacı, tohum, yapay aroma, yapay gübre, yapay tatlandırıcı, sentetik kimyasal hammadde, plastik, ilaç gibi alanlarda faaliyet gösteren bir şirket olan Mosanto, E.koli bakteriden genetik olarak bir rekombinant versiyon üretmiş ve adını da Posilac koymuştur.

1999 yılında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Ajansı, rBGH’li sütün güvenli olmadığı kararına varmış ve bu maddeyi onaylamadıklarını ilan etmiştir ve bu karar, Amerikan sütünün  uluslararası alanda yasaklanması ile sonuçlanmıştır. rBGH enjekte edilmiş inekler,  iltihap ve antibiyotiklerle sütü bozan yüksek oranda meme iltihabını da içeren en azından 16 farklı sağlık sorunu yaşarlar.

RİSKLER:  rGBH’ye maruz kalmak, kalın bağırsakprostat, meme kanserine neden olabilir.
NEREDE YASAKLI:  Avusturalya, Yeni Zelanda, İsrail, Avrupa Birliği ve Kanada.

Çeviren: AylinER
http://www.mercola.com/infographics/10-banned-foods.htm

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu