6. HİS GERÇEĞİ

5 yıl süren terapi seansları sırasında incelenen beyin taramaları “6.his“in gizemini ve   fizyolojik seviyede iki insanın birbiri ile nasıl etkileşim halinde olduklarını açığa çıkardı. telepati-e1352604067827Sidney’de yapılan çalışma, iki kişinin birbiri ile fiziksel kontakta olmadan sinir sistemlerinin nasıl birbiri ile aynı doğrultuya gelebileceğini, uyum sağlayabileceğini ortaya koyuyor.

Sidney Teknoloji Üniversitesi Nörofizyoterapi bölümününden araştırmanın başı Trisha Stratford, bu araştırmanın insanların etkileşime girdiklerinde, çiftlerin birbirine aşık olması da dahil, ne olduğunu derinine anlamayı sağlayabileceğini belirtmekte. Startford’un ana bilim dalı,  nörobilim ve fizyoterapi dalında da mastır derecesine sahip. Bu araştıma ayrıca, potansiyel bir eş ile  nasıl en iyi şekilde iletişim kurulabileceğini ya da onu “tavlayacağını“nı da açıklayabiliyor.

Bu araştırmada Stratford, 30 gönüllü ile çalıştı ve kişisel terapi boyunca terapisti ile “bir“lik – bir  olma ya da aynı doğrutuya gelme an’ını belirlemede elektrokariyografi ve deri iletkenliğinin rezistanını ölçmek için parmağa bağlanan bir monitör kullandı. Yaşları  21- 65 arası olan gönüllüler,  180 saatten fazla bir seans periyodu içinde 6 terapist tarafından incelendiler.

Harvard Tıp Okulu’nda pisikiyatrist Carl Marci, 3 yıl önce yaptığı çalışmasında, iki insan arasında bir bağlantının ya da “fizyolojik uyum“un kurulduğunu ancak yine de daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu belirtmişti. Stratford: “İlginç olanı, benim de Marci gibi doktora çalışmasında aynı şeyi incelememdi. Marci’nin araştırmasını tekrarladım ama  ben, iki insanın “bir” olması noktası üzerinde durdum ve onların beyinlerinde neler olduğunu inceledim… Çok heyecanlıydı. Bu birolma an’ımızda  ya da değişen durumda, en heyecan verici olanı, beynin parietal lob denilen kısmının aksiyona geçerek ateşlenmesiydi. Bu olduğunda birbirimizin beyinlerini ve bedenlerini derin bir seviyede — 6.his — OKUyabiliyorduk..” Stratford’ın  bu araştırması yayınlanmıştır ve yayının uluslararası diğer 3 dergide de yayınlanmasını beklemektedir.

6.His_Üniversite’nin tıp ve moleküler biyobilim departmanında kıdemli eğitmen olan Sara Lal, bu konudaki sonuca katıldığını dile getirip, şunları belirtiyor; “terapist ve gönüllü arasındaki yüz yüze olan görsel ve işitsel iletişim, onların otomatik sinir sistemlerinin hizalanması, aynı noktaya gelmesi ile sonuçlanmıştır. Ekrandaki  işaretlerin birbirbirleri ile aynı noktaya geldiğini görmek  gerçekten de ürkütücü… Başarılı  bir terapi için fizyolojik bir hizalanmanın, uyumun gerekliliğini şimdi biliyoruz.”

Araştırma, konsülte yapılırken, hastanın beden dilinde ve gözlerindeki fokuslarda-odaklarda değişimler olmuştur. Daha sonra hastalar, çevrelerine karşı ilgisiz olduklarını ve seansların sonunca düşük endişe seviyesi ve düşük kalp hızına sahip olduklarını ortaya çıkmıştır.  Onlar bunlardan yararlandıkalarını da dile getirdiler. Stratford bu çalışmanın doktor ve hastası , öğretmen ve öğrenci arasında da uygulanabilceğini söyledi.

Gestalt Avusturalya ve Yeni Zelanda’nın başkanı ve bu araştırmada doktora danışmanlığı yapan  fiyoterapist Alan Meara şunu dile getirmekte: “6. His sihirli bir şey değil. İnsan beyni bu iş için donatılmış durumda. Bu araştırma, normalde yapılan genel bir sohbete göre aslında insanları daha derin bir boyutta anlayabilme kapasitesine sahip olduğumuzu göstermekte.”

Çeviri : AylinER
http://www.news-medical.net/news/20100927/Sixth-sense-a-reality-Research.aspx

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu