Zihin Kontrol Maymunu Japonya’daki Robotu Yürütüyor

Bu yazının videosu yenilenmek için hazırlanmaktadır.

Çeviri: Esin Tezer
Hazırlayan: Hakan Çakmak

Burası Duke Üniversitesi. Türünün ilki olan bir deneyde, bir maymunun beyin aktivitesi; dünyanın yarı mesafesi üzerindeki bir robotun gerçek-zamanlı yürüme modellerini kontrol etmek için kullanılmıştır. Duke Üniversitesi araştırmacıları, bir maymundaki bacak hareketine bağlı olan beyin hücre aktivitesi gösterimini tamamladılar.

Robotun ayakta dururkenki karmaşık görevlerini idare etmek için burada bilgisayar animasyonu benzetme yaptı. Duke takımı, bu araştırmayı tamamlamak için Kyoto, Japonya’daki Japonya Bilim ve Teknoloji Acentası’nın Sayısal Beyin Projesi ile beraber çalışıyor. Maymun sadece iki bacağını kontrol edebilmekle kalmayıp, aynı zamanda robotun bacaklarını da kontrol edebildi. Fakat, burada Duke’teki hareket eden koşu bandını durdurduğumuzda, maymun yürümeyi durdurdu. Japonya’dan aldığı geribildirimi kullanarak, sadece düşünerek, birkaç dakika için duygusal ölü robot görünmeyi sürdürebildi.

İki gen maymunu beynin motor ve duyumsal korteksindeki hücrelerden toplanan bilgi elektrodlarıyla nakledildi. Beynin birden fazla alanındaki 200’den fazla beyin hücresinin aktivitesini yakalayan gelişmiş teknoloji, maymun koşu bandında çeşitli hızlardayken, hücreler tepki verdikçe kaydetti. Araştırmacılar bu teknolojinin, felç olmuş olanlara,prostetik cihazların yardımıyla yürüme yetisini birgün yeniden kazandıracağını umuyorlar.

Bir kişi onu felç eden bir lezyona (doku bozulmasına) sahip olsa bile, bu kişinin beyni duygusal-görünme modelleri veya üstteki hareketleri üretmek için gerekli olan sinyalleri vermeye devam eder. Böylece burada gösterdiğimiz şey, içeri girebileceğiniz ve sinyalleri toplayabileceğiniz ve lezyonu atlatabileceğiniz ve bunları hareket kabiliyetini eski haline getirtebilen Fisher aygıtına gönderebileceğiniz.

Araştırmacılar çalışmanın, robotik bacak bağlarının prototiplerinin insanlar için olan muhtemel kullanımını geliştirmek için gelecek yıl içerisinde başlayacağını tahmin ediyorlar. Ben Mike Garrison, Duke Üniversitesi Tıp Merkezi. Duke Üniversitesi tarafından hazırlanmıştır.

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton