Yıldızların Büyüklüğü

Bu yazının videosu yenilenmek için hazırlanmaktadır.

Çeviri: Mustafa Alp
Hazırlayan Senkron : Hakan Çakmak

Dünya’dan göründüğü kadarıyla Güneş kör edici bir ışık topudur.

Sadece parlak değil aynı zamanda evrendeki en güçlü objelerden birisidir.

O çok ısınmış gazlardan oluşan bir küredir ve de Güneş sistemimizi 4.6 milyar yıldır aydınlatır, Dünya’daki bütün yaşamı kontrol eder.

“Güneş 93 milyon kilometre uzakta. Ve bu da uçsuz bucaksızdır. Milyon tane Dünya’yı Güneş’in içine sığdırabilirsiniz.” Çapı neredeyse 1 milyon kilometredir. Ancak Güneş diğer yıldızlara kıyasla hala çok küçük. Eta Carinae Güneş’ten beş milyon kadar büyük.

Betelgues ise Eta Carinae’den 300 kat daha büyük. Eğer Güneş bu kadar büyük olsaydı Jüpitere yetişirdi. Ve bir de bu canavar var. V.Y Canis Majaris. Bu keşfedilmiş en büyük yıldız.

Güneş’ten milyar kat kadar daha büyük. Bizim galaksimiz bize çok büyük gözükebilir ancak diğerlerine kıyasla aslında çok küçük. Bu galaksi komşumuz bizim 200 000 ışık yılı
uzağımızda ve de iki katı büyüklüğümüzde. M.A.D 7 evrenimizdeki en büyük elektriksel galaksidir. Ve de diğer bütün galaksilerden daha büyüktür. Fakat M.A.D 7, bu dev büyüklüğündekine göre çok küçük kalır;IC1011 bizden 8 milyar ışık yılı uzakta ve de bulunmuş en büyük galaksidir. Bizim galaksimizden 60 kat daha büyüktür.

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton