Sol ve Sağ Beyin Birlikte Çalışınca Doğru Karar Çıkıyor

Nöroloji uzmanı Profesyonel . Dr. Oğuz Tanrıdağ, nörobilim araştırmalarının, beynin yalnızca akıl uzuvu değil, hem de his ve din uzuvu meydana geldiğini ortaya çıkardığını ifade etti . Tanrıdağ, “Sol ve sağ beyin beraber çalışınca gerçek karar ortaya çıkıyor” diye konuştu .

sağ_sol2

Oğuz Tanrıdağ insan psikolojisinde ve problemlerin çözümünde mantığın meydana geldiği civarı duygusal zekanın da mühim olduğuna vurgu inşa etti. Tanrıdağ, “Sol beynin yanında , bir de sağ beyin var ki kişilerin duygusal zekalarını empatilerini ve sorunlara ek olarak çeşitli açıdan bakmalarını sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Tanrıdağ, konu hakkında şu verileri verdi: “Beyin araştırmaları arttıkça psikolojide uzunca süredir olabilitesi yüksek olan bir takım düşünceler beyin süzgecinden geçiyor. Bunlardan biri de olumlu psikoloji zihniyeti . Olumlu psikoloji, ananesel psikolog-sorunlu insan yaklaşımlarına yalnızca mantıksal seviyede değil, hem de duygusal tabanda bir işbirliği penceresinden bakanımız ve empati kurma üzerinden sorunları çözmeye odaklanan bir yaklaşım.

Geleneksel psikolojide birçok ismi son bulmayan sevgi, din , duygusal zeka benzeri faktörlerin ölçümlendirme içerisine katılmasında olumlu psikoloji oyun ediniyor . Ananesel psikoloji içerisinde “sorun nereden kaynaklanıyor?” yaklaşımına karşın olumlu psikolojide ” bireyin problemi aşmakta imkanları nedir?” yaklaşımı gündeme geliyor. Burada yepyeni beyin verileri destekçi oluyor. Sözgelişi toplumsal nörobilim araştırmaları beynin yalnızca akıl uzuvu değil, hem de his ve din uzuvu meydana geldiğini hatta beynin mantığının hisler üzerinden kurulduğunu ve hisler eşliğinde verilen kararların daha önceki inanışta meydana geldiği benzeri yanlış değil, en gerçek kararlar meydana geldiğini gösteriyor. Bunun altyapısında beynin sol ve sağ yarılarının beraber çalışması var.

Bilindiği benzeri sol beyin yarısı mantıksal ve matematiksel biçimde işliyor. Bunun psikolojiye yansıması IQ benzeri tekli zeka kavramı ve problemlerin her biri için aynı yöntemlerle çözülebileceği tarzında. Dolayısıyla psikoterapide herkese yalnızca bu bazda yaklaşım bir takım insanlarda başarılı bir takım insanlarda başarısız oluyor. Başka Bir Deyişle sonuçlar bilimsel bakımdan güvenilir değil. Oysa sol beynin yanında bir de sağ beyin var ki kişilerin duygusal zekalarını empatilerini ve sorunlara ek olarak çeşitli açıdan bakmalarını sağlıyor. Bunun yansıması çoklu zeka kavramı ve kararlarda empati ve inancın varsayılması. Bunların devreye sokulması kişiye özel bir terapi anlamına geliyor. Olumlu psikoloji bütün bu beyin bilgilerini kapsayan bir yaklaşım.”

Check Also

Süt ve Kazein Proteini Gerçeği: Süt Gerçekten Faydalı Mı?

https://bifazlasi.com/yillarca-yanlis-ogretilen-bir-yanlis-sut-ve-kaizen-gercegi/ Süt ürünleri proteini Kazein ve sağlığınız arasındaki rahatsız edici ilişki