Görünmeyen Hareketlilik

Çeviri: Sıdıka Özemre
Hazırlayan: Hakan Çakmak

M.I.T. Bilgisayar Programı Videoda Görünmeyen Hareketleri Gösteriyor

Bizim aklımızda adeta küçük hareketlerden oluşan kocaman bir dünya var. Bunu keşfediyor olmaktan ve çok küçük değişiklikleri bile gözlemleyen bu yeni mikroskoptan dünyaya bakıyor olmaktan çok heyecan duyuyoruz.  Aslında dünyayla ilgili çok heyecanlı şeyleri görmemizi sağlıyor.

GÖRÜNENDE GÖRÜNMEYENİ BULMAK

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeyiz. (MIT). Her türlü şeyle ilgileniyoruz. Ama bizim burada yaptığımız şey özel bir proje: grafikleri görüntüleme noktası ve biz buna “hareket büyütme” diyoruz. İlk olarak fikrimiz, normal, sıradan videolarda  göremediğimiz nesnelerin hareketlerini görmememizi sağlayacak aracı elde etmekti. Aslında algoritmanın kendisi oldukça basit.

Bu Steve’in resmi. Bunu aurogramımıza aldık. Her bir renge bakıyor. (Piksel renk yoğunluğu ölçümü) Her bir noktadaki renk yoğunluğunu en doğru şekilde ölçebilmek için renk ortalaması oluşturuyor.
Titreşim sinyalleriyle bu doğru ölçümden küçük farklılıkları saptayabilirsiniz. (Süreç içindeki piksel renk farklılıkları) Bunları ölçüyoruz, büyütüyoruz ve tekrar videoya ekliyoruz ve böylece Steve’in renkleri artırılmış resmini elde ediyoruz. Çok farklı şeyler görebilirsiniz. Kalbinin ne kadar hızlı attığını ve hatta yüzündeki kanın ne zaman ve nereye gittiğini bile görebilirisiniz. Tıp doktorları için bunun çok faydalı bir teşhis olduğunu umuyoruz.

Belki Steve’in gömleksiz resmini ele alsak, vücudundaki kanın ne zaman, nereye aktığının asimetrisini  arayabiliriz ve bu da bir hastalığın teşhisi olabilir.

Yeni doğan bebeklerin yaşam belirtilerini gözlemlemek ama olabildiğince az dokunmak istersiniz. Bizde bu video yöntemini kullanarak onların nabızlarını görüntüleyip araştırmak istedik.

İşte bir örnek. Hiç büyütülme yapılmamış yalın bir video ve şimdi de nabızlarını ayırt edebileceğiniz video. Bebeğe dokunmak zorunda kalınılan geleneksel metodla elde edilen doğru sonuçları burada da elde ediyoruz. Ölçtüğümüz şeyin gerçekten nabız olduğunu doğrulayabilmek için bebeğe bağlı olan EKG ile kendi ölçümümüzü karşılaştırıyoruz ve aynılar.

Size gösterdiğimiz  bu videolardaki metodları başka videolara da uygulayabiliriz. Batman filminden Christian Bale’in bir görüntüsünü aldık. Metodumuzu uyguladık.  Nabzını görebiliyorsunuz. Sanırım makyaj altındaki nabzı görebiliyorsunuz. Bu araştırmada gerçekten yeni olan şey çok küçük hareketleri gözlemliyor olmamızdır. Bilgisayar görüntüleme topluluğu bir süredir küçük hareketleri ölçmeyi başarıyor ama büyütülüp gösterilmezse, görülecek bir şey yoktur. Büyütüp gösterdiğimizde yepyeni bir dünya ile karşılaşırız. Bakılacak çok şey vardır artık.

Yeni bebek sahibi olan aileler genellikle bebeğin nefes alıp almadığını merak ederler. Bu metodla hareketleri büyütüp bebeğin nefes aldığını çok rahatlıkla gösterebilirsiniz. Bu orijinal video.  Nefes alıp almadığını söylemek zor. Ama hareketleri büyüttüğümüz bu videoda ise gayet açık. Bu tekniklere henüz yeni başladık. Çok yeni keşfediyoruz bunları. Ağustos’ta kodu online olarak yayınladık. İnsanlar bunu indirebilirler, kaynak kodu inceleyebilirler ve ticari olmayan amaçlarda kullanabilirler. Bizce bu tekniğin her türlü kullanımı gerçekten patlama yapacak bir olay.

Check Also

Bunu anladığınızda Tüm Hayatınız Değişecek – Bruce Lipton