2019 Merkür Rötarı

Merkür bu yıl üç kez rötara girer ve bu dönemlerde etkileri değişir. Yanlış kararlar neticesinde pişmanlıklara neden olabilir, yani bu dönemlerde karar almak ve yeni işlere başlamak pek de uygun değildir ancak her şeyde olduğu gibi rötar dönemlerinin artı katkıları  olduğu alanlar vardır. Yapılması tavsiye edilen eski kararları ve uygulamaları  gözden geçirmek, kontrol etmek ve yeni projeler üretmek.

Bir gezegenin zodyakta geri hareket ediyormuş gibi gözükmesi “rötar” durumu diye tarif edilir. Modern Bilime göre; bu geleneksel kavram, dünyanın orbital rotasyonunun diğer gezegenlerle bağlantılı olarak, yanıltıcı gezegensel bir harekettir. Bu durumu şuna benzetebiliriz: Yolda seyir halindesiniz ve arkanızdaki arabaya bakıyorsunuz. Diğer araba yavaşladığında ya da siz hızlandığınızda, diğer arabayı sanki geri gidiyormuş gibi algılanırsınız. Gezegenler, aslında, hiçbir zaman geri gitmez ya da sabit değildir, onlar kozmik gölge-oyunundan dolayı öyle gözükürler.

Rötar dönemleri, sık sık biz dünyada yaşayanlar tarafından problem teşkil etse de, pek de alışılmamış, sıradışı değildir.Güneş ve ay dışıında her bir gezegen rötara girer.Güçlü bir astrolojik etkiye sahip olmasına rağmen, Merkür, zodyakta nispeten hızlı hareket eden küçük bir gezegendir.

Kaçınılmaz Olaylar 

Gezegenler, rötar dönemlerinde daha fazla etki alanları ile bağlantılı olan kaçınılmaz gözüken ya da yazılı olan olayların devrelerine işaret ederler. Kaçınılmaz olaylar derken anlatmak istediğim şey; olayın ne olduğundan çok mecburen, kaçınılmaz olarak içinde bulunduğumuz durumlardır.Merkür rötarı, özellikle geçmişteki çözüme kavuşmamış olay ve durumlar ve bu durumların ele alınması gerekliliğini gösterir.

Rötar devreleri, özellikle hangi burçta ise, o konu ile bağlantılı olarak bizlere çok az ya da hiç bilincinde olmadığımız bir seri olayları meydana getirir.Ancak bu, tepkilerimizin bizim kontrolümüz dışında tepkiler olduğu anlamına da gelmez.Örneğin, Başak burcunda(analiz; eleştirisel beceri) gerçekleşen bir merkür rötar durumu, Aslan burcundaki (dramatik, coşkulu, etkileyici;cömert, egosentrik) rötar durumundan oldukça daha değişik durumların farkındalığını oluşturur.

Bir merkür rötar dönemi, en iyi bir döngü şeklinde görülür. Bu döngü, zodyakta geri hareket etmeye başlamadan önce durmaya doğru yavaşlamaya başlar ve durakladığı noktaya geri döndüğünde de biter. Ancak, bu döngü süresince, bir gezegenin enerjisi yavaş hareket ettiğinde ve özellikle de duraklama yaptığında(gökyüzünde hareketsiz gibi gözüktüğünde) en güçlü haldedir ve kritik olayları
yaratmaya da pek yatkındır.

Peki, bu durumun ne kadar farkındasınız? Merkürün durağanlıkları çok şey anlatır! Durağan gözüken durumlar bir döngü süresince iki kere gerçekleşir:Merkür rötar durumuna girmesine yakın, Merkürün geri gitmeden önceki ilk duraksaması, ve daha sonra da döngünün tam orta noktasında gezegenin tekrar ileri gitmek için durup yavaşlamasında. Gezegenin ileri hareketi, en güçlü durumdur ve bu durumdan maksimum yarar sağlanabilir. Sonundan çok, bu ileri hareket, rötar devresinin psikolojik açıdan en pik noktası olduğu düşünülür. Yani bu “Gölge devresi”ne teşekkür ederiz.

Merkür Neyi Etkiler?

Merkür genel olarak, düşünme ve algıyı, bilginin işlenmesi ve yayımı ve tüm iletişimi, ticareti, eğitimi ve ulaşımı yönetir. Bunu daha da genişletirsek, Merkür bu alanlarda çalışan insanları,özellikle akıl ve zekası ile çalışanları da yönetir: Yazarları, konuşmacılar, danışmanları, yorumcuları, eleştirmenleri, dedikoducuları ve haber yönledirme uzmanlarını,satış personellerini, öğretmenleri, yolcuları, düzenbaz ve hırsızları. Merkürün, ayrıca, okült,esrarlı bir yanı da vardır. Dolayısıyla,şifa, astroloji ve ruhani bilgi aktarımı da bu Merkürün alanına girer.

Merkür Rötarı, kişisel yanlış anlamalara yol açar; ticarette, iletişimde ve anlaşmalarda  gecikme, telefonlarda, bilgisayarlarda, araba, otobüs ve trenlerde bozulma ve arıza durumları oluşur.Tüm bu problemler, bilginin önemli bir kısmının çarpıtılması ve yanlış anlaşılması ile genellikle ortaya çıkar.

Merkür rötardayken önemli kararlar almak pek de akıllıca değildir. Çünkü, Merkür rötara girdiğinden, yanlış bilgi ve eksik iletişim ve dikkatsizce düşünmekden dolayı, alınan bu kararlar sağlıklı olmayacaktır. Merkür, zihinsel netlik,açıklıkla ilgilidir. Dolayısıyla, Merkür rötara girdiğinde bu zihinsel özellikler, önemli duyuların  bulanıklaşmasından dolayı diğer zamanlara göre daha az güçlü ve etkili olacaktır.

Ana Mesele

Merkür’ün rötar safhası, önceden görülemez değişiklikler ve blokajlar getirme eğilimindedir. Ancak, bu süreç boyunca pek çoğumuzun tecrübe ettiği sinir bozukluğu ve şiddetlenme, bir şeyin üstesinden gelme yeteneğimizin çoğunlukla olmamasından kaynaklıdır. Peki o zaman bu tarz yaşananlar egomuz yüzünden olabilir mi?

Merkür, düşünme işlemimizi tekrardan yapılandırmamızı(bu pek çoğumuz için ızdırap verici ve sinir bozucudur) yardımcı olur. Merkür rötarda geçmişten gelen ve  çözümlenmemiş meseleler, öne çıkma eğilimindedir. Daha da ötesi, bu tecrübeler, dışsal planma kadar bizim içsel düzenimizdeki hataları, kusurları açığa çıkarır. Gözünüzü dört açın!; merkür rötar devresi, bize neyi kaçırdığımızı bulmamıza imkan tanıyan bir dönemdir.

Merkür’ün rötarda olması tıplı diğer kozmik durumlar gibi insanları, kişisel astrolojik haritasında bulunduğu yere göre, farklı etkiler. Bazı insanlar merkür rötarı etkisi altında gelişim gösterirler. Özellikle kendi doğum haritalarında merkür rötarı bulunanlar ya da merkürü iyi bir açıya sahip olanlar…Hatta bazı insanlar bu durmda o kadar üstün hissederler ki merkür rötarı altında büyük risk alırlar!Ayrıca merkür rötarı zamanı,rötar zamanından önce başlamış olan işlerin meyvasını verdiği ya da yarım kalmış işlerin tamamlandığı bir devredir. Merkür rötara girmeden önce alınmış ve değişmeyen kararların bu devre bittiğinde  çok fazla endişeye yer vermeden, hiç bir pürüz çıkmadan işleme girebildiklerini gözlemlenmektedir.

Check Also

Joni Patry ile Haziran 2019 Vedik Astroloji Yorumu

HAZİRAN 2019 JONI PATRY İLE VEDİK ASTROLOJİ YORUMU      BÜYÜK DEĞİŞİM İŞTE BURADA!  Bugün ...