Ölümden Sonra Hayat

Ekran AlıntısıBeyin ölümü olarak düşünüldükten çok sonraları bile beyin yaşıyor olabilir. Montreal Üniversitesi’ndeki yeni araştırmalarda, doktorların son sınır diye düşündükleri koma halinin ötesinde daha derin bir seviye olduğu bulundu.

Geleneksel olarak, kafa derisindeki elektriksel aktivitenin ölçümü yapılırken, EEG kaydının düz çizgi haline gelmesi, beyin aktivitesinin sona erdiği anlamına gelir. Ancak Montreal araştırma ekibi, tekrar geri dönüş olabileceğini buldular. Ayrıntılarını buradan okuyabileceğiniz yayında, araştırmacılar tespit ettikleri koma seviyesinin bilinen en derin koma seviyesinin çok ötesinde olduğunu belirtiyorlar.

Bu buluş doktorların  beyin ölümü hakkındaki görüşlerini etkileyecektir. Araştırmacılara göre, bu bulunanlar şu an klinikte görevli doktorların derin komadaki hastalar hakkındaki düşüncelerini etkileyecektir. Ayrıca, beyin ölümüne karar vermek konusuna da dikkat çekecektir.

Derin komadayken beyin aktivitesinin tekrar geri gelmesi henüz anlaşılamamış olsa da, araştırmacılara göre, beynin başlıca fonksiyonlarından olan rahatlama ile, diğer fonksiyonların önceki kısıtlamalardan kurtulması ve yeni aktiviteleri başlatması fikri mümkün gözüküyor.

Deneylerde yirmiden fazla kedi anestezi ile tıbben koma haline getirildi. Bu andan itibaren araştırmacılar, kedilerin beyin aktivitesini farklı koma seviyelerinde ölçtüler. Takım daha da derine bakması gerektiğini biliyordu, çünkü komadayken epilepsi ilaçları verilen hastaların beyin aktivitelerinin geri döndüğü daha önceden biliniyordu.

Bunun meydana gelebilmesi için, koma durumunun başlarında nöronların fonksiyonlarına devam ediyor olması gerekli iken, şu an görünen durumda, araştırmacılara göre nöronları sağlam olarak tutabilirlerse, “Beyin hayatta olabilir.”

Çeviren : Hakan Çakmak
Kaynak : http://www.theverge.com/2013/9/19/4748248/new-deepest-state-of-coma-identified-brain-activity-after-brain-dead

Check Also

Geri Dönüşü Olmayan İnsan Ruhunun Ölümsüz Yolculuğu