Hayallerimiz Bilincimizin Bir Uzantısı Mı?

Hepimiz hayal kurarız. Peki, neden hayal kurarız? Olmasını istediğimiz, yapmak istediğimiz şeyler vardır. Bunlar gelecek bir zamanda olabilecek şeylerdir. Geçmişi de düşünürüz sık sık. Ancak geçmiş yaşanmış ve bitmiş olduğu için biz geçmişi düşlemez, düşünürüz sadece.
hayaller

O zaman belki şöyle de bakabiliriz; Öyleyse, biz belki de geleceği hayal ederek, gelecekten bugüne olmasını istediğimiz şeyleri çekebiliriz, yani getirebiliriz!  Ya da “bize gelen istekler, acaba gelecekten geliyor olabilir mi?”

Oysa geçmişimize gidebiliyorsak, herhangi bir olay, bugün olmuş kadar bizi etkileyebiliyorsa veya üzüyor, sevindiriyor, gülümsetebiliyorsa, şu ana da etki ediyordur. Geçmişteki yaşanan bir olayı, geçmişe tekrar tekrar giderek, ya da o anı, bu ana getirerek bugün olmuş gibi hissedebiliyorsak, değiştirebilir, affedebilir, şifalandırabiliriz. Aslında birçoğumuz bunu fark etmeden yaparız. Bunu yaptığımız her seferinde geçmişimizden de özgürleşmiş oluruz. Yani geçmişe şu içinde bulunduğumuz andan etki edebiliriz.

hayaller2

Seçtiğimiz ve yaşadığımız her şey, bizim bilinç düzeyimizdeki oluşumlardır diyebilir miyiz?

Evde oturduğumuzu ve bir süre sonra düşünmeye başladığımızı varsayalım… Ne yaparız?

Ya geçmişte olan bir ana,  ‘bu 5 dakika öncesi bile olabilir’, gideriz veya geleceği düşünürüz. Yani düşleriz. Hayal kurmaya başlarız. Peki, gelecekten şu ana istediğimiz her şeyi getirebilir miyiz?

Bilincimizde bu ışık yanmışsa ve bize hayallerimizi sınırsız düşleyebileceğimizi, ne düşlersek onu yaratabileceğimizi, ne düşünüyorsak o olabileceğimizi, geleceğimizi bugünkü hayallerimizin oluşturabileceğini…

İnsan düşleyebildiği oranda genişler. Ne kadar büyük hayaller düşleyebiliyorsak, “asıl olan kendimizle de o kadar bağlantıdayız” demektir diye düşünüyorum. Ne düşünüyorsak BİZ oyuz! O halde düşlerimizdeki bizi bulmaya ne dersiniz? Düşlerimizi uyandırmaya…

O zaman belki şöyle de bakabiliriz; Öyleyse, biz belki de geleceği hayal ederek, gelecekten bugüne olmasını istediğimiz şeyleri çekebiliriz, yani getirebiliriz!  Ya da “bize gelen istekler, acaba gelecekten geliyor olabilir mi?”

Zamanı bilinen ve şu anda çok konuşulan, düz bir zaman çizgisi içinde görmeyip te daha geniş düşleyip, zamanı dairesel düşlesek… Ya zaman olmadığını düşlesek… O zaman yaratan mı kalır geriye?

Hayal kurarken önceden bildiğimiz her şey bizi etkileyebilir, kendimizi sınırlandırabiliriz veya sınırsız düşünmeyi seçebiliriz. Mucize bu noktada kendini gösterir! Geçmişte pek çok dahi, sınırsız hayaller kurarak ve olmayanı düşleyerek bulmuşlardır buluşlarını. Düşüncelerimiz, duygularımızı oluşturuyor. Ve duygularımız,  eylemlere yansıyor. Ve böylelikle yaşamımızı, ailemiz, bulunduğumuz çevre ve ülke, dünya en sonra da, evren oluşturuyor. O zaman biz bilinçli seçimlerimizle bir bebek gibi masum olabiliriz ve harika düşler kurarak cenneti yaratabiliriz. Dünyamızı, evrenimizi değiştirebiliyorsak, kaderimizi de ona göre yaşayabiliriz. Neyi seçersek, onun kaderini…

Yaşamımız boyunca karşılaştığımız tüm insanlar, kurduğumuz tüm ilişkiler, olduğunu düşündüğümüz tüm çevremiz, bizim seçimlerimizhayaller3 sonucunda oluşan bilinç düzeyimizin enerji boyutlarıdır.

Bizler Allah’ın yaratım gücüyüz, yaratıcının kendisiyiz ve yaratım biziz. Ve tüm insanlığa bu yaratıcılık verilmiş. Beynimizin henüz o kadar az bir kısmını kullanıyoruz ki…  Bize gelen bilgi ya da diğer duyu dışı algılamalar, beynimizdeki bilinç açılımı nedeniyle henüz işlevde olmayan karanlık yanından da geliyor olabilir… Belki de zaman, bilinçlendikçe hiç kalmayacak!  Hayal ettiklerimiz bilincimizin gelişimiyle farklılık göstermektedir. Olmasını istediğimiz her şeyi hayal edebiliriz ve yaratabiliriz. Bu da, seçtiğimiz anda ray değiştiren tren örneği gibidir. Bize sadece seçmek kalmıştır!

Ve bu büyük güç, içimizdeki ufacık bir bilinç sıçramasıyla evreni değiştirebilecek
güce sahiptir. Allah’ın bize verdiği bu gücü en iyi şekilde kullanmak, bizim seçimimiz.

Biz bu seçim gücüne ve bilincine sahip olmayı seçebiliriz Ya da bize verilen kader
bu düşüncesiyle yaşamayı seçerek, kendi küçük dünyamızda uyumaya devam edebiliriz… Olumsuz düşüncelerle hayatımızı tıkamak yerine, bilinçli hayallerle geleceğimizi en iyi şekilde yaratmayı düşleyebiliriz.

Kaynak : http://indigodergisi.com/2013/10/hayallerimiz-bilincimizin-bir-uzantisi-mi/

Check Also

Sinir Sistemi Nesiller Boyunca Bilgiyi Aktarabiliyor

Hemen hemen tüm ekolojik ortamlarda bulunan nematotlar(iplik kurdu), üzerinde en çok çalışma yapılan organizma modellerindendir. ...